سه رمز طلایی برای آغاز کردن صبح با هوشیاری و نشاط

3 رمز طلایی برای آغاز کردن صبح با هوشیاری و نشاط

امروز میخوام سه رمز طلایی رو با شما در میون بذارم برای این که وقتی صبح بیدار میشین، رخوت رو از خودتون دور کنین و با هوشیاری و نشاط و پر قدرت صبحتون رو آغاز کنین! به لطف خدا و تحقیقات علمی، ما الان می دونیم که سه کار مهم هست که می تونیم انجام بدیم برای این که این هدف عملی بشه:

1   نکته اول اینه که وقتی بیدار میشین، بلافاصله چایی یا قهوه مصرف نکنین. چرا این طوریه؟ ما می دونیم که وقتی بیدار میشیم، بدنمون یک هورمونی ترشح می کنه به نام کورتیزول. شاید بعضی هاتون آشنا باشین که کورتیزول هورمون استرس زاست، ولی یکی از کار هایی که کورتیزول می کنه اینه که رخوت رو از ما دور می کنه و هوشیاری و تمرکز و نشاط رو به ما بر می گردونه. حالا دانشمندانی روی این موضوع تحقیق کردن، مثل آقای دکتر میگل دبونو (که پزشک متخصص غدده) و نشون دادن که کافئینی که توی چایی و قهوه هست، با ترشح کورتیزول مشکل پیدا می کنه و اون رو دچار اختلال می کنه و در نتیجه اگه بلافاصله بعد از بیدار شدن قهوه یا چایی مصرف کنیم، خیلی تاثیری روی هوشیاری و رها شدن از رخوت نداره. حالا چیکار باید کرد؟ تحقیقات نشون میده که اگه 60 دقیقه تا 90 دقیقه از زمان بیداریت فرصت بدی تا ترشح کورتیزول به اوج خودش برسه و بعد چایی و قهوه ات رو مصرف بکنی، بهترین و بیشترین تاثیر رو دریافت خواهی کرد!

2 نکته دوم اینه که وقتی بیدار میشید، یک لیوان آب میل کنین. چرا؟ چون اغلب ما شب ها که 7 یا 8 ساعت می خوابیم، معمولاً وسطش بیدار نمیشیم که آب میل کنیم. خب، بدن ما در طی اون 7 یا 8 ساعت بخشی از آب خودش رو از دست میده که در علم بهش میگن Dehydration و وقتی آب بدن کم میشه، رخوت در ما بیشتر میشه، تمرکزمون کمتر میشه و حالمون کلاً عنق میشه. چیکار باید کرد؟ وقتی بیدار میشیم، یک لیوان آب می خوریم تا این که تمرکز و هوشیاری رو به خودمون برگردونیم و اون حالت رخوت رو از خودمون دور کنیم.

3 و نکته سوم اینه که اگر می تونین، در ابتدای صبح، خودتون رو در معرض نور خورشید قرار بدین. اگر می تونید، برید بیرون و بدوید، برید بیرون قدم بزنید و به نوعی چشمانتون رو در معرض نور خورشید قرار بدید. چرا؟ چون نور خورشید برخلاف لامپ های داخل خانه تمام طیف رنگ ها رو داره و وقتی چشم های ما در معرض تمام طیف رنگی قرار می گیره، به مغز ما سیگنال میده تا هورمون های خواب رو دیگه ترشح نکنه و هورمون های هوشیاری و بیداری رو بیشتر ترشح کنه.

پس اگر میخواین یک صبح شاداب و پر نشاط داشته باشین، تحقیقات علمی به شما میگه:  بلافاصله بعد از بیداری چایی و قهوه مصرف نکنید، بلکه 60 دقیقه تا 90 دقیقه صبر کنید،-یک لیوان آب میل کنید و ترجیحاً خودتون رو در معرض نور خورشید قرار بدید!

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری