فراشناخت: رمز موفقیت یک درصدی ها

فراشناخت: رمز موفقیت یک درصدی ها

به دو نفر آدم فکر بکنین که توی باشگاه ورزشی روی تردمیل دارن می دوند. نفر اول داره روی تردمیل می دوه به خاطر این که ورزش براش مهمه و میخواد به سلامتیش توجه کنه؛ خیلی کار خوبی می کنه. ولی نفر دوم، که در واقع یک ورزشکار حرفه ایه، غیر از این که داره روی تردمیل می دوه و به سلامتیش توجه می کنه، به خیلی فاکتور های دیگر هم در حین این که داره اون ورزش رو انجام میده، دقت می کنه. مثلاً دقت می کنه که وقتی سرعت تردمیل میره بالا، حرکت دست هاش چطوری می شه، ریتم تنفسش چه شکلی می شه، ضربان قلبش چه تغییری می کنه و به طور کلی، در لحظه انگار از باکس خودش و از قالب خودش بیرون میاد و عملکرد خودش رو مورد ارزیابی قرار میده. این طور، می تونه هر روز، هر هفته و هر ماه عملکرد خودش رو بهتر بکنه و نتایج بهتری به دست بیاره. به این مهارت میگن فراشناخت یا !Metacognition فراشناخت یکی از رموز افراد فوق موفقه. به عبارت دیگه، اون ها قابلیت این رو دارن که در لحظه ای که دارن کاری رو انجام میدن از قالب خودشون بیان بیرون و عملکرد خودشون رو ارزیابی بکنن.

فکر نکنین این فقط در مورد ورزشکارهاست! من یک مثال می زنم در مورد دو نفر آدم که دارن آزمون میدن. فرض کنین دو نفر دانش آموز یا دانشجو هستن که دارن آزمون میدن. نفر اول به سوال دشوار می رسه، یک سوالی که بلد نیست باید چی کار کنه، استرس می گیره و احساساتش غلیان می کنه. نفر دوم که یک فوق ستاره هست، یک دانش آموز یا یک دانشجوی بسیار موفقه، وقتی به سوال دشوار می رسه، از مهارت فراشناخت استفاده می کنه. از خودش سوالاتی می کنه، مثلاً می پرسه :«آیا سوال رو درست فهمیدم؟»، «الان بهتره رد بشم، یا یکم بیشتر وقت بذارم؟»، «آیا از این تکنیک باید استفاده کنم یا از اون دانش دیگری که دارم باید بهره ببرم؟» و به عبارت دیگه، از قالب خودش خارج می شه و از بیرون خودش رو نگاه می کنه و عملکرد خودش رو مورد ارزیابی قرار میده.

توی دنیای کسب و کار هم همین طوره. مثلاً دو نفر فروشنده رو در نظر بگیرین که دارن با مشتری شون صحبت می کنن و مشتری شون در حین مکالمه فروش یک اعتراضی مطرح می کنه. مثلاً میگه که :«وای، این خیلی گرونه!» یا «نه، الان وقت ندارم، برو فردا برگرد!»

نفر اول معمولاً کاری که می کنه اینه که بر می گرده به چیز هایی که بلده که وقتی طرف میگه: «این خیلی گرونه!»، در جواب استاندارد باید بهش چی گفت. خب، خوبه! بد نیست، یک دانش و مهارتی داره که ازش استفاده می کنه! ولی اون فروشنده فوق ستاره قبل از این که بخواد یک جواب استاندارد رو مثل بقیه بگه میاد از قالب خودش بیرون و ارزیابی می کنه: «آیا مخالفت مشتری رو درست فهمیدم؟ آیا درک کردم که دقیقا پشت این مخالفت چه مسئله ای وجود داره؟ آیا احساساتم داره غلیان می کنه؟ آیا از طرف دارم عصبانی می شم؟ رفتار درست و منطقی و غیر احساسی در این لحظه چیه؟»

یک بار دیگه عرض می کنم، به این مهارت در علم روان شناسی میگن فراشناخت. فراشناخت یعنی قابلیت این که در لحظه ای که داری کاری رو انجام میدی عملکرد خودت رو ارزیابی بکنی و بر اساس اون بتونی رفتارت رو تغییر بدی. پیشنهاد می کنم اگه شما هم میخواین به سطح اول موفقیت برسین، مهارت فراشناخت رو در خودتون تقویت کنین. وقتی که در حین انجام کاری هستین و خصوصاً به چالش و دشواری برخورد می کنین، یک لحظه از قالب خودتون بیرون بیاین، یک لحظه متوقف بشین و به جای واکنش های تکانه ای بیاین از خودتون بپرسین :«آیا شرایط رو دارم درست می فهمم؟ آیا اطلاعات کافی رو دارم؟ وضعیت احساساتم چطوریه؟ آیا در آرامش دارم تصمیم می گیرم؟ این کار رو بکنم یا اون کار رو بکنم؟» و آگاهانه پاسختون رو انتخاب کنین!

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری