دو تکنیک بازگشت به انگیزه

دو تکنیک بازگشت به انگیزه

آیا شما هدف مهمی دارید که رسیدن به اون، مدت زمانی طولانی طول می کشه؟ مثلاً آزمون مهمی دارید که شاید شش ماه، شاید یک سال، باید براش درس بخونید؟ یا شاید می خواهید مهاجرت کنید و شش ماه، یک سال یا دو سال طول می کشه تا در کشور جدید جا بیفتید؟ یا شاید هم بیزنسی دارید راه میندازید و می دونید که یک تا دو سال اول، خاک خوردن داره و باید ادامه بدید؟

خانم دکتر هالورسن از دانشمندانی که روی هدف گذاری، اراده و انگیزه، تحقیقات وسیعی کرده، دوتا راه حل برای شما داره برای این که در میانه مسیر انگیزه و اراده خودتون رو از دست ندین و ادامه بدین.

1- راه حل اول اینه که مرور کنید چرا این مسیر رو آغاز کردید. از خودتون بپرسین: «چرا شروع کردم برای این آزمون به درس خوندن؟ چرا اقدام کردم برای مهاجرت؟ چرا تصمیم گرفتم بیزنسم رو راه بندازم؟» و فقط هم یک دلیل براش ننویسید. چندین دلیل، هر چی بیشتر، بهتر! دلایلی بنویسین که اگه بهش برسین، چه نفعی برای خودتون داره و اگر شما بتونین به اون هدف برسین، چه نفعی برای دیگران داره، برای خانواده تون، برای جامعه تون و شاید برای کل دنیا! چرا نوشتن دلایل بیشتر، موثرتره؟ به خاطر این که نوشتن دلایل بیشتر مسیر های نورونی رو در مغزتون تقویت می کنه و هر چقدر مسیر های نورونی در مغزتون تقویت بشه، اراده و انگیزه شما هم برای رسیدن به هدف، تقویت خواهد شد.

2- راه حل دوم اینه که به جای هدف عملکردی، هدف رشدی داشته باشید. یعنی چی؟ یعنی به جای این که صرفاً روی نتیجه متمرکز بشین و خودتون رو تحت فشار بذارین که مثلاً یک سال دیگه من در این آزمون، این رتبه رو میارم، یا دو سال دیگه، من در این کشور خواهم بود و این قدر درآمد خواهم داشت یا شش ماه دیگه من در این بیزنس این قدر فروش خواهم داشت، بیاین هدف رشدی برای خودتون تعریف کنین. به این معنی که صرفاً انتظار داشته باشین که هر ماه یا هر فصل، نسبت به ماه یا فصل قبلی رشد کرده باشید. مثلاً در این آزمون نسبت به آزمون قبلی ده درصد بهتر شده باشید. توی بیزنستون، فصل بعدی، نسبت به این فصل، ده درصد فروشتون بیشتر شده باشه. وقتی این طور خودتون رو با خودتون مقایسه می کنید و هدف رشدی برای خودتون تعریف می کنید، استرستون کمتر می شه، چون هدف در دسترسه، منطقیه و شدنیه، و دیگه تمرکز بر اون نتیجه دراز مدت براتون استرس و ناراحتی ایجاد نمی کنه.

پس یادتون باشه، اگه هدفی دارید که خیلی مهمه و رسیدن به اون هدف طول می کشه، دائماً با خودتون مرور کنید چرا این مسیر رو آغاز کردید و به جای هدف های عملکردی، هدف های رشدی برای خودتون تعریف کنید.

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری