سه خصوصیت کلیدی هدف گذاری صحیح

سه خصوصیت کلیدی هدف گذاری صحیح

شما که دارید این ویدئو رو می بینید مطمئنم هدف حساس و مهمی دارید ؛ حالا یا دارین برای یک آزمون مهم آماده میشین ، یا یک مسابقه ی مهم ، یا دارید بیزنس تون رو راه میندازید ، یا میخواین اون رو رشد بدین ، یا درگیر یک تغییر مهم توی زندگی تونید ؛ تغییر رشته ، تغییر شغل ، تغییر محل زندگی یا مهاجرت ، یا هر هدف مهم و حساس دیگه ؛ ممکنه پیش خودتون فکر کنید هدف گذاری درست چطوره ؟ من از کجا بفهمم هدفم صحیحه؟

من در مورد هدف گذاری و برنامه ریزی مفصل قبلاً صحبت کردم ؛ توی کتاب هام ، توی دوره های آموزشی ، همین جا توی شبکه های اجتماعی ولی امروز میخوام سه تا نکته ی مهم با شما در میون بذارم ؛ بر اساس تحقیقات دانشمندان بزرگی که در زمینه ی هدف گذاری تحقیقات وسیعی انجام دادند ؛ مثل آقای Edwin Locke ، مثل آقای Gary Latham که شما خودتون بتونید ارزیابی بکنید آیا هدفی که دارید دنبال می کنید درسته یا نه؟

نکته ی اول اینه که هدف باید خود تعیین شده یا به زبان انگلیسی Authentic باشه ؛ یعنی چی؟ یعنی باید هدف مال خودتون باشه نباید کس دیگه ای توی کاسه تون گذاشته باشه.

این یک امر کاملا بدیهیه ولی خیلی از ما توی هدف گذاری هامون از این موضوع غفلت می‌کنیم ؛ می ریم سراغ هدف هایی که پدر و مادر مون برامون انتخاب کردن ، می ریم سراغ هدف هایی که جامعه برامون انتخاب کرده ، می ریم سراغ هدف هایی که فشار همسالان و همکاران و دور و وری ها توی کاسه مون گذاشته و اگر خوب فکر کنیم بسیاری از این هدف ها خود تعیین شده نیست. من به عنوان کسی که داستانم رو خیلی هاتون می دونید با رتبه ی یک کنکور وارد رشته پزشکی دانشگاه تهران شدم که آرزوی خیلی ها ممکنه بوده و هست و متوجه شدم که به رشته ی پزشکی علاقه ندارم ؛ بعدش فارغ التحصیل شدم و رفتم دنبال علاقه م توی کار آموزش و مشاوره و به لطف خدا خیلی هم موفق بودم ؛ این رو به شما عرض میکنم که بسیاری از دانشجو های پزشکی و بعدش بسیاری از پزشک ها افسردن ؛ چرا؟ دلیلش دقیقاً همینه ؛ یعنی هدف هایی رو دنبال کردند که نهایتاً شاید به پول رسوندتشون ، به پرستیژ رسوندتشون ولی چون هدف های خود تعیین شده ای نبوده و دقیقا چیزی نبوده که خودشون بخوان انتخاب ش بکنن ؛ نهایتاً باعث شادی و خوشبختی شون نشده.

خصوصیت دوم هدف گذاری صحیح اینه که هدف باید درونی باشه ؛ هدف درونی یعنی هدفی که برای شما رضایت بخشه ، باعث رشد فردی تون میشه ، پر معنائه براتون و در نهایت باعث میشه که شما بتونید به دیگران هم خدمت گزاری بکنید ؛ در مقابلش هدف های بیرونی یعنی موضوعاتی که در بیرون خودمون صرفاً برای تحت تأثیر گذاشتن دیگران دنبال می‌کنیم ؛ مثل مثلاً این که ثروت زیاد بدست بیارم ، مثل مثلاً این که مشهور بشم ، معروف بشم ، مشهور شدن ، معروف شدن و پول در آوردن اشکالی نداره ولی اگه هدف اصلی شما از هر کاری که انجام می دین این باشه که پول زیادی در بیارین ، یا مشهور بشین ؛ اون وقت هدف درونی ندارین.

باز تحقیقات وسیع دانشگاهی نشون میده که اگر ما دنبال این عوامل بیرونی فقط باشیم نهایتاً خیلی خوشحال نخواهیم بود ؛ از یک طرف دیگه وقتی شما فکر می‌کنید می بینید کسی که هدف درونی دنبال نمی کنه چیزی که برای خودش معنا داره ، چیزی که برای خودش لذت بخشه و صرفاً دنبال اینه که به پول برسه یا به شهرت برسه ؛ نهایتاً وقتی به چالش ها و مشکلات وسط مسیر می رسه چون علاقه ی سوزانی به اون هدف نداره ؛ کار رو نیمه کاره رها می کنه.

و خصوصیت سوم مهمی که باید اشاره بکنیم در هدف گذاری اینه که اهداف باید باهم هماهنگ باشن ؛ یعنی چی؟ یعنی همیشه از من شنیدین ؛ من همیشه این رو می پرسم در آن واحد سوار چند تا اسب میشه شد؟ سوار یک دونه اسب میشه شد.

بنابراین اگر شما در آن واحد بخواین چند تا هدف متناقض بزرگ رو دنبال بکنید معمولاً به هیچ کدومش نمی تونید برسین ؛ مثلاً در آن واحد بخواین ۲۰ کیلو وزن تون رو کم بکنید و رژیم بگیرید و در همون آن واحد هم بخواین شما رکورد پر خور ترین فرد دنیا رو در جهان بشکنین ؛ دو تا هدف متناقض و بزرگ که امکان نداره در واقع به هر دو برسین.

مثلاً یک مثال شخصی بخوام بگم ؛ مثلاً اگه شهاب اناری در آن واحد بخواد این هدف رو دنبال بکنه که یک سخنران مشهور بین المللی بشه که بخواد ملیون ها نفر رو تحث تأثیر قرار بده و در آن واحد هم بخواد یک خواننده ی یا موزیسین مشهور بین المللی بشه که بخواد آهنگ های هیت دائماً منتشر بکنه ؛ این دو تا باهم در تناقضه ؛ بخاطر این که هر کدوم از این ها نیاز به ساعت ها ، ماه ها و سال ها تلاش عامدانه و متمرکز داره و قاعدتاً شما نمی تونی هر دو رو به عنوان یک هدف بزرگ جدی دنبال بکنی ؛ یکیش می تونه در کنار اون یکی باشه ، یکی می تونه به صورت سرگرمی یا هابی باشه ولی قائدتاً در آن واحد نمی شه دو تا خرگوش رو دنبال کرد و باید دنبال یک خرگوش بریم ؛ حالا دعوت من به شما اینه که هدف هایی که پیش رو دارین رو از این سه لنز بهش نگاه بکنید.

آیا هدف تون رو خودتون انتخاب کردین یا دیگران تو کاسه تون گذاشتن؟

آیا هدف تون درونیه و از نظر درونی لذت بخش و معنا داره؟

یا این‌که صرفاً دنبال پول یا شهرت و عوامل بیرونی هستین؟

و همینطورهدف هایی که دنبال می کنید باهم هماهنگه یا هدف های متناقض ، بزرگ و کاملاً متفاوته؟

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری