چهار تکنیک موثر تقویت خودباوری

چهار تکنیک موثر تقویت خودباوری

شما این جا هستین چون هدف حساس و مهمی دارید ؛ حالا این یا شرکت در یک آزمون بسیار مهمه ، یا شروع  کردن و رشد کسب و کاره ، یا یک تغییر مهم در زندگی تونه ؛ تغییر رشته ، تغییر شغل ، تغییر محل زندگی و مهاجرت ، یا هر هدف مهم و حساس دیگری که رسیدن بهش زمان می بره و طبیعی یه که در طی مسیر به خودمون شک کنیم ، طبیعیه که در طی مسیر باور مون به خودمون متزلزل بشه ؛ فکر کنیم آیا من می تونم به نتیجه برسم؟ آیا این مسیر درسته؟ به خودمون تردید بکنیم. این ها کاملاً طبیعیه ، عادیه ؛ هر انسانی این رو تجربه می کنه ولی مهم اینه که ما در روانشناسی یک مفهمومی داریم به نام خود کار آمدی یا self Efficacy.

در واقع خود کار آمدی یعنی این که ما احساس کنیم کنترل شرایط رو می تونیم به دست بگیریم و نهایتاً توان این رو داریم که به اهدافی که برای خودمون تعیین می کنیم برسیم.

در علم روانشناسی چهار خصوصیت هست که خود کار آمدی رو می تونه تقویت کنه ؛ به بیان ساده اگه می خوایم خودباوری قوی تری داشته باشیم ، اگه می خوایم باور مون رو به خودمون و به مسیر مون تقویت بکنیم ؛ چهار تا کار ثابت شده طبق تحقیقات علمی که می تونه به ما کمک کنه.

اقدام اول داشتن افراد الگوئه ؛ به این معنی که افرادی توی زندگی مون داشته باشیم که بهشون احترام می ذاریم و بهشون نگاه می کنیم ، فکر می کنیم که این ها تونستنن ، این ها موفق شدن ، پس من هم می تونم.

حالا این ها می تونن از افرادی باشن که در طول تاریخ زندگی کردن یا می تونن افرادی باشن که همین الان دارن زندگی میکنن و به نوعی می تونن mentor ما باشن. مثلاً تحقیقات دانشگاهی نشون داده که ورزشکار هایی که در حضور ورزشکار های خیلی موفق دیگه تمرین میکنن به خود باوری بیشتری میرسن ؛ مثلاً اگه یک کشتی گیر در مقابل یک کشتی گیری که مدال المپیک بدست آورده تمرین بکنه ، این خود باوری ش رو تقویت می کنه.

پس فکر بکنید به این که چه افراد الگویی می تونید داشته باشید خصوصاً چه mentor هایی در زمان حال می تونین داشته باشین که از حضور شون بهره ببرین و به خودتون بگین اگه او تونسته من هم می تونم ازش یاد بگیرم و من هم می تونم.

اقدام دوم داشتن افراد مشوقه ؛ به این معنی که افرادی داشته باشین که وقتی به خودتون شک می کنید ، وقتی به مسیر تون تردید می کنین ، وقتی خود باوری تون تضعیف می شه ؛ بیان به کمک تون تشویق تون بکنن و هل تون بدن به سمت هدفی که به سمتش دارید میرید.حالا این ها می تونن از عزیزان توی خانواده تون باشن ، دوستان هم فکر باشن یا خیلی بهتر از همه این ها ؛ می تونه یک کوچ یا یک مربی آموزش دیده باشه که کمک تون بکنه از مسیر خارج نشین.

اقدام سوم مدیریت احساسات منفی یه ؛ طبیعی یه که در مسیر رسیدن به این هدف حساس و مهم مثلاً موفقیت در یک آزمون مهم ، راه اندازی موفق بیزنس ، تغییر مهمی که توی زندگی تون می خواین بدین یا هر هدف حساس و مهم دیگه ای که زمان طولانی ام طول می کشه بهش برسین ؛ طبیعی ست که احساس منفی به سراغ تون بیاد ، طبیعی ست که دچار غصه بشین ، در طی مسیر گاهی عصبانی بشین ، دچار استرس و اضطراب بشین. کاملاً عادی یه ؛ احساسات منفی این طوری بخشی از طبیعت وجودی انسانه ؛ ما احساس غصه می کنیم وقتی چیزی رو از دست میدیم ، وقتی ضرر می کنیم ، وقتی شکست می خوریم ، عصبانیت رو احساس می کنیم وقتی احساس می کنیم کهارزش هامون و حقوق مون پامال شده ، استرس رو حس می کنیم وقتی که نگرانیم راجع به آینده ، وقتی می ترسیم یک اتفاق بدی بیفته.

این ها کاملاً طبیعی یه و عادی یه ؛ ولی نکته اینه که آیا بلدیم مدیریت شون بکنیم؟ چون اگر این کار رو نکنیم روی عملکرد مون و نهایت روی خودباوری مون تاثیر منفی داره ؛ که حالا من توی ویدیو های دیگه و توی دوره های آموزشیم حسابی به این موضوعات پرداختم. و روش چهارم داشتن موفقیت های کوچک در طی مسیره ؛ به عبارت دیگه ما چندین دهه ست که درگیر این جنبش عزت نفس بودیم ؛ جنبشی که در طی دهه های گذشته آسیب های فراوانی به خصوصاً جوان ها وارد کرده.

منظورم چیه؟ یعنی این باور که صرفاً بخاطر این که من هستم باید بهم جایزه داده بشه ، صرفاً بخاطر این که من هستم باید تشویق بشم ، در مدارس به بچه ها می گیم که : « همه جایزه رو می برن ، همه ستاره می گیرن ، همه باید تشویق بشن » حالا موفق شدن یا نشدن؟حالا نتیجه ی کار شون خوب بوده یا نبوده؟ و این در طی دهه های اخیر ثابت شده که چقدر آسیب و اثرات منفی روی افراد داشته ؛ این حس طلب کاری که بعضی ها دارن ، این حسی که دارن که من حالا علی رغم این که هیچ کاری نکردم باید تشویق بشم ، باید بهم جایزه داده بشه ، باید بهم توجه بشه ؛  این باعث شده که روی خود اون فرد و نهایتاً روی محیط های کاری مون آسیب های زیادی وارد بشه.

یادمون باشه ؛ عزت نفس حاصل تشویق های بی پایه و بی اساس نیست ، عزت نفس حاصل قربون صدقه رفتن های الکی و بی پایه نیست ، عزت نفس حاصل تکرار جملات بی پایه ی تأکیدی نیست ؛ عزت نفس حاصل بدست آوردن موفقیت های کوچک طی مسیره. وقتی شما یک کار کوچیکی رو در طی مسیر با موفقیت انجام می دین به این باور ، به این خود باوری ، به این عزت نفس می رسید که من می تونم کار های بزرگ تر هم انجام بدم و این اساس تقویت خود باوری یه.

پس یاد تون باشه اگر در طی مسیر رسیدن به اهداف حساس و مهم تونید ؛ گاهی خود باوری تون تضعیف می شه ، گاهی به خودتون و مسیر تون شک می کنید ؛ این کاملاً عادی یه ولی چهار اقدامی که باهاتون در میون گذاشتم می تونه حسابی کمک تون بکنه ؛ داشتن افراد الگو ، داشتن افراد مشوق ، مدیریت احساسات منفی و به دست آوردن موفقیت های کوچک در طی مسیر.

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری