چهار تکنیک طلایی برای غلبه بر کمبود انرژی در میانه مسیر

4 تکنیک طلایی برای غلبه بر کمبود انرژی در میانه مسیر

وقتی شما یک هدف خیلی مهم و حساس و درازمدت رو دارین دنبال می کنین، خیلی طبیعیه که در میانه مسیر انرژی و انگیزه تون رو از دست بدین. مثلاً دارین برای یک آزمون یا مسابقه سخت و دشوار و رقابتی و طولانی‌ مدت خودتون رو آماده می کنین یا مثلاً دارین بیزنستون رو راه میندازین یا میخواین بیزنستون رو رشد بدین یا یک تغییر بزرگ توی زندگیتون دارین میدین، رشته تون رو میخواین عوض کنین، شغلتون رو میخواین عوض کنین، محل زندگی تون رو میخواین عوض کنین یا مهاجرت کنین. خوب این ها کارهای بزرگ و حساسیه! در یک ساعت و یک روز انجام نمیشه و باید ماه ها یا گاهی سال ها برای اون تلاش کرد و خیلی طبیعی و عادیه که در میانه مسیر ما انرژی و انگیزه مون رو از دست بدیم. من امروز می خوام ۴ تکنیک طلایی ذهنی رو با شما در میون بگذارم که طبق تحقیقات علمی ثابت شده که کمک می کنه که شما انرژی از دست رفته تون رو دوباره بدست بیارین.

1 تکنیک اول اینه که بیاین هدف های کوتاه مدت قابل دسترسی برای خودتون تعریف کنین. ببینین، به جای این که به اون هدف نهایی فکر کنین که ممکنه خیلی دور از دسترس باشه، مثلاً آزمونی که ممکنه یک سال دیگه باشه، مسابقه ای که ممکنه دو سال دیگه باشه یا بحث مهاجرت که ممکنه سه سال دیگه نهایی بشه و یا هر تغییر و هدف مهم دیگری که دارین دنبال می کنین، به جای این که بیاین هدف نهایی و غایی فکر کنین، بیاین تمرکزتون رو بذارین روی قدم بعدی و روی هدف کوتاه مدت قابل دسترسی بعدی. با اهداف SMART شما آشنا هستین. به جای اینکه بیای فکر کنی که من یک سال دیگه باید این نمره و تراز رو در این آزمون به دست بیارم، بیاین از خودتون بپرسین که: «امروز باید چند صفحه درس بخونم؟ آخر این هفته باید چه فصلی رو تموم کرده باشم؟» به جای اینکه بیاین فکر کنین که:«من یک سال دیگه درآمدم باید کجا باشه؟» بیاین فکر کنین که:«ماه گذشته چقدر درآمد داشتم یا فصل گذشته چقدر درآمد داشتم؟» و «حالا ماه بعد یا فصل بعد می خوام ده درصد این رو افزایش بدم» و مواردی از این دسته.

2 تکنیک دوم اینه که این هدف کوتاه مدت قابل دسترسی رو اعلام عمومی کنیم. تحقیقات نشون داده که وقتی ما تعهد عمومی به هدف مون اعلام می کنیم، احتمال رسیدن ما به اون هدف بیشتر میشه. منظور من هم از اعلام عمومی این نیست که میکروفون و بلندگو دستتون بگیرین و برین توی خیابون و به همه مردم بگین! نه! شما می تونین به دوستتون بگین، به کوچتون بگین، به مربیتون بگین، به معلمتون بگین، به پدرتون بگین، به بچه تون بگین یا به همسرتون بگین و یک نفر مسئولیت پیگیری رو با شما به عهده بگیره. این بهتون کمک می کنه که اون هدف کوتاه مدت قابل دسترسی رو حتماً بزنین.

3 تکنیک سوم، تکنیک زایگارنیکه. این تکنیک رو همینگوی استفاده می‌کرد. همینگوی، نویسنده معروف که در طی عمرش 15 تا کتاب نوشت، از این تکنیک برای افزایش بهره وری استفاده می کرد و برای اینکه مطمئن بشه استمرار و پیوستگی لازم رو برای نوشتن کتاب هاش داره. احتمالاً شما این رو می دونین که نوشتن کتاب یک پروژه خیلی سخت و دشوار و طولانی مدته و خیلی ها دوست دارن کتاب بنویسن ولی چون خیلی سخته و وقت می گیره و یک پروژه سنگینه معمولاً خیلی از افراد واردش نمیشن. کاری که همینگوی می کرده اینه که می اومده آخرین جمله ای که در روز می نوشته رو وسط جمله نیمه‌کاره رها می کرده. این نشون میده که اگر شما کاری رو نیمه کاره رها کنین، معمولاً اون کار رو فردا نسبت به کارهای تمام شده راحت‌تر به یاد میارین. به همین دلیل، همینگوی می اومده جمله اش رو نیمه کاره رها می کرده تا دائم یادش باشه که یک کار تمام ناشده داره و فردا صبح که بیدار می شده بلافاصله و بدون فوت وقت وارد نوشتن بشه و پروژه اش رو ادامه بده.

4 و تکنیک چهارم اینه که فکر کنین رسیدن شما به هدفتون چه نفعی برای دیگران داره. ببینین، خیلی از ما دوست داریم به هدف برسیم، توی آزمون موفق بشیم، توی مسابقه موفق بشیم، تغییر لازم رو در زندگیمون بدیم، بیزینسمون رو رشد بدیم و درآمد مون رو بالا ببریم؛ ولی غالباً فکر می‌کنیم به نفعش برای خودمون: «چه فایده ای برای من داره؟». اوکی، حالا فکر کنید غیر از اینکه چه فایده ای برای خودتون داره، چه فایده ای برای دیگران داره؟ به چه افرادی کمک میشه؟ حالا این افراد می تونن توی خانوادتون باشن، می تونه توی محله تون باشه، توی شهرتون، توی کشورتون یا توی دنیا باشه. وقتی شما به هدفتون می رسین، غیر از اینکه نفع برای خودتون داره، برای افراد دیگه چه نفعی داره؟ وقتی اینطور به هدفتون فکر کنین، یک انرژی و انگیزه مضاعف پیدا می کنید؛ چون دیگه مسئله، فقط مسئله شما نیست! این یک رسالته، یک ماموریته که شما باید به هدف برسین تا به خودتون و دیگران کمک کنین. بنابراین یادتون باشه که وقتی داریم هدف های طولانی مدت و دشوار رو دنبال می کنیم، خیلی طبیعیه که در میانه مسیر انرژی و انگیزه مون رو از دست بدیم. ولی چهار تکنیکی که امروز گفتم می تونه کمکتون کنه برای این که انرژی از دست رفته رو به خودتون برگردونین:

1 هدف های کوتاه مدت قابل دسترسی تعریف کنید

2 اون هدف های کوتاه مدت قابل دسترسی رو اعلام عمومی کنید

3 از تکنیک زایگارنیک برای افزایش بهره ‌وری استفاده کنید

4 و البته فکر کنید به این که رسیدنتون به هدف چه نفعی برای دیگران می تونه داشته باشه.

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری