آدم گرسنه اراده نداره

آدم گرسنه اراده نداره

آدم گرسنه اراده نداره! تحقیقات وسیع دانشگاهی، مثل مطالعات آقای دکتر مت گیلیو به ما نشون داده که وقتی گلوکز خون یا همون قند خون از یک حدی پایین تر میاد، مقدار کنترل فردی و اراده ما تضعیف میشه. نشون داده شده که وقتی گلوکز خون از یک حدی پایین تره - که در علم پزشکی بهش میگن هیپوگلیسمی –  اراده انسان و کنترل فردی انسان دچار اختلال میشه و چنین افرادی معمولاً تمرکزشون کمتره، استرس شون بیشتره، در برخورد با احساسات منفی دچار مشکل میشن و همینطور نسبت به بقیه انسان ها سطح شادی شون پایین تره.

جالبه که در تحقیقات دیگری نشون داده شده که این مسئله در دیابتی ها هم به همین شکله. ممکنه بگین:«آقای اناری! دیابتی ها که سطح قند خونشون پایین نیست! اتفاقاً قند خون شون بالاست!» درست میگین! مسئله اینه که قند خون دیابتی ها بالاست ولی مشکل اینه که سلول هاشون نمی تونه اون قند خون رو جذب کنه. در واقع مثل اینه که یک مقدار زیادی هیزم هست ولی کبریتی نیست که اون هیزم ها رو آتیش بزنه. در دیابتی ها هم همین مسئله دیده شده یعنی به طور کلی رفتار های تکانه ای و انفجاری بیشتر دیده میشه، استرس بیشتره، افسردگی بیشتره و به طور کلی کنترل فردی و اراده در اون ها ضعیف تره.

نتیجه این تحقیقات برای من و شما چه حاصلی داره؟ نتیجه اش خیلی ساده هست: با شکم گرسنه وارد کارهای مهم نشیم! وقتی قند خون مون پایینه، اقدامات مهم و تصمیم گیری های مهم انجام ندیم. با شکم گرسنه وارد یک آزمون، مسابقه، یک مذاکره حساس با مشتری مون یا یک گفتگوی دشوار با اعضای خانواده نشیم!

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری