افراد فوق موفق چند سال زحمت کشیدند؟

افراد فوق موفق چند سال زحمت کشیدند؟

ممکنه از من بپرسین، دکتر اناری، آیا مطالعات علمی انجام شده روی این‌که افرادی که فوق موفق اند، ستاره­اند، در حیطه های مختلف، در علم، در ورزش، در هنر؟

این ها از لحظه ای که شروع می‌کنند تا لحظه‌ای که به اوج موفقیت می رسند و شاهکار شون رو خلق می‌کنند چند سال زحمت کشیدند؟

بله. جوابش بله است.

مطالعات متنوعی در این زمینه انجام شده مثلاً یک مطالعه روی ۷۶ نفر از آهنگ ساز های معروف تاریخ انجام شدکه نتیجه­اش رو پروفسور  Weisberg از دانشگاه Temple خلاصه کرده. ایشون میگه که فقط سه تا از اون ها قبل از ده سال تونسته بودند؛ شاهکار شون رو خلق بکنند و تقریباً همه شون ده سال یا بیشتر روی حیطه ی مورد نظر شون زحمت کشیده بودند تا زمانی که اولین شاهکارشون خلق بشه.

حالا شما ممکنه از من بپرسین آیا این عدد ده سال یک وحی منزله؟

نه.

مثلاً مطالعه ی دیگری روی ۱۴۱ نقاش معروف تاریخ انجام شده و باز نشون داده شده که به طور میانگین اون ها شش سال طول کشیده از زمانی که شروع کردند تا زمانی که اولین شاهکارشون رو خلق کردند.

حالا این عدد ده سال، عدد شش سال توی حیطه های دیگر هم توی مطالعات دیگر هم نشون داده شده؟

بله.

    یکی از دانشمندان بزرگ عصر اخیر آقای دکتر Howard Gardner از دانشگاه Harvard مطالعه­ی خیلی جالبی رو روی برخی از بزرگ ترین ذهن های عصر اخیر انجام داده. ایشون روی Albert Einstein، Sigmund Freud، Pablo Picasso و افرادی شبیه این ها مطالعه کرده و با این که تمرکزش روی این نبوده که لزوما پیدا بکنه، این ها پنج سال زحمت کشیدند؟یا ده سال ؟ باز به این نتیجه رسیده و توی دست نوشته هاش به این اشاره کرده که این ها حداقل ده سال در حیطه ی مورد نظرشون به طور مستمر

و متمرکز کار کردند؛ حالا شاید از آمـــوزه­های قبلی من هم شنیده باشین تحقــــیقات آقای Malcolm Gladwell ، اشاره به قانون ده هزار ساعت، تحقیقات آقای دکتر Ericsson باز اشاره به قانون ده هزار ساعت رو.

آیا این عدد ده هزار ساعت تلاش این عدد ده سال تلاش یک وحی منزله ؟ آیا حتما باید اینقدر تلاش کرد برای این که به سطح اول جهانی برسیم؟

جوابش اینه که نه. قطعاً برای برخی افراد کمتره، برای برخی افراد بیشتره.

شما افرادی رو می بینید؛ ممکنه توی شش هفت سال به اون سطح اول جهانی برسند و افرادی رو می‌بینید مثلاً برندگان جایزه نوبل که بیست سال، سی سال، چهل سال در یک زمینه فعالیت میکنند تا شاهکارشون رو خلق بکنند اما همه ی مطالعات یک چیز رو به ما ثابت میکنه برای رسیدن به سطح اول موفقیت، هیچ قرص جادویی وجود نداره! چه پنج سال! چه ده سال! چه بیست سال!

این مسیر، مسیری آهسته است ولی قشنگی­ا‌ش اینه که نتیجه­اش حتمیه.

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری