افراد فوق موفق چقدر می خوابن؟

افراد فوق موفق چگونه می خوابن؟

خیلی از ما فکر می کنیم که افرادی که در سطح A جهانی هستن و موفق ترین افراد حیطه خودشون هستن، خیلی کم می خوابن، خیلی استراحت نمی کنن، تمام طول روز روی کارشون متمرکز هستن و سعی می کنن کمترین میزان وقت تلف شده رو داشته باشن.

خیلی جالبه که بدونید که اغلب این باور هایی که ما در مورد خواب و استراحت افراد فوق موفق داریم، اشتباهه! تحقیقات دانشگاهی که در این زمینه انجام شده، مثلاً تحقیقات یک دانشمند معروف به نام آقای دکتر آندرس اریکسون، نشون داده که اتفاقاً آدم هایی که در سطح اول جهانی هستن، حالا چه در حیطه دانشگاهی، چه در حیطه کسب و کار، چه در هنر و چه در ورزش، اتفاقاً اون ها به خوابشون و استراحتشون توجه ویژه ای داشتن! در تحقیقات وسیع آقای دکتر اریکسون نشون داده شده که بیشتر این افراد در بازه زمانی بعد از ظهر، حدوداً ساعت 2 تا 4 که عملکرد برای اغلب افراد افت پیدا می کنه، این ها کارشون رو کامل قطع می کردن و حتی بسیاری شون می رفتن و چرت می زدن! خیلی جالبه، نه؟

خیلی از ما فکر می کنیم که اگه کمتر بخوابیم، وقت بیشتری داریم و بیشتر می تونیم کار کنیم. خیلی از ما فکر می کنیم:«اگه برم چرت بزنم و استراحت کنم، وقتم تلف میشه! بذار بشینم سر کارم!» و این باور کاملاً غلطه. در واقع آقای دکتر اریکسون و خیلی از دانشمندان دیگه نشون دادن که افراد فوق موفق و اون هایی که در سطح اول جهانی در حیطه خودشون هستن معمولا 45 دقیقه تا  90 دقیقه کار متمرکز و فشرده دارن و بعد استراحت می کنن. دوباره یک بلوک زمانی 45 تا 90 دقیقه کار متمرکز و فشرده دارن و بعد استراحت می کنن.

تحقیقات برخی سازمان ها مثل  DeskTime هم این رو به ما نشون داده که بیشترین میزان بهره وری حدوداً 52 دقیقه کار و 17 دقیقه استراحته؛ یعنی اگه بخواهیم رندش کنیم و راحتش کنیم، بهترین ریتم اینه که یک ساعت کار کنیمو یک ربع استراحت کنیم؛ دوباره یک ساعت کار کنیم و یک ربع استراحت کنیم و بیشترین میزان بهره وری و نتیجه گیری با این ریتم حاصل شده.

پس فکر نکنیم که: «من اگه بخوابم، وقتم تلف میشه! من اگه چرت بزنم و استراحت بکنم، وقتم تلف میشهافرادی که در سطحA  جهانی هستن، به این دید رسیدن که برای رسیدن به بیشترین بهره وری و بالاترین عملکرد باید خواب کافی داشته باشیم و استراحت منظم و کافی انجام بدیم!

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری