آقای اناری آخه هنوز آماده نیستم

آقای اناری آخه هنوز آماده نیستم

«آقای اناری! توی بیزنسم میخوام تولید محتوا کنم، میخوام ویدیو درست کنم، ولی حرف زدنم خیلی روان نیست، نور هام خیلی خوب نیست، دوربینم خیلی خوب نیست و نمیخوام یک محتوای بیخودی بدم بیرون و بعد پشیمون بشم! از یک طرف هم می دونم که اگه محتوا درست نکنم، در این بازار جایی ندارم، کسی مطلع نمیشه اصلاً که من وجود دارم!»

«آقای اناری! میخوام برای امتحان درس بخونم، ولی هر موقعی میشینم پای درس، به خودم شک می کنم! شاید نشه آخه، شاید نتونم به اون رتبه، تراز و نمره ای که دلم میخواد برسم و همین درس رو نمی خونم، و از یک طرفی، درس رو هم که نخونم، خب، نتیجه نمی گیرم!»

«آقای اناری! خیلی وقته که میخوام این کلاسم رو اعلام بکنم، مردم رو ثبت نام بکنم و شروع کنم به تدریس کردن به مردم، ولی یک چیزی جلوم رو می گیره: می ترسم اعلام بکنم و خیلی استقبال نشه! یک نفر یا دو نفر ثبت نام بکنن و آبرو ریزی بشه! از یک طرفی خب اگه اعلام نکنم هم که خب، هیچ وقت به آرزوم که تدریس و سخنرانیه نمی رسم! نمی دونم باید چیکار بکنم!»

این ها پیغام هاییه که من هر روز از دانش پذیر ها و مراجعینم دریافت می کنم. دانش آموز، دانشجو، صاحب کسب و کار و مدیران عامل، فرقی نمی کنه، همه درگیر کمال گرایی هستن و این کمال گرایی فلجشون کرده و نمیذاره اقدامات لازمی رو انجام بدن که اون ها رو قدم به قدم به هدفشون نزدیک بکنه.

اون دانش آموزی که اول میخواد مطمئن بشه که حتما اگه درس بخونه به رتبه، نمره و تراز ایده ال می رسه، هیچ وقت این کار رو نمی کنه، به خاطر این که هیچ اطمینان صد درصدی وجود نداره! همیشه شک و تردید وجود داره! تو باید اوکی باشی با این که شروع کنی به درس خوندن و یواش یواش بهتر بشی! باید اوکی باشی با این که اولین امتحانت احتمالاً خوب نخواهد شد ولی یواش یواش به نمره ایده الت می رسی! مثل من، که از رتبه 23 کلاس بین 30 نفر شروع کردم و یواش یواش بهتر شدم تا رتبه یک کنکور شدم!

اونی که توی بیزنسه و میخواد تولید محتوا بکنه، باید اوکی باشی با این که اولین ویدیوت احتمالاً خیلی خوب نیست! باید اوکی باشی با این که اولین محتوایی که درست می کنی رو اگه شش ماه یا یک سال بعد بهش نگاه کنی، شاید خندت بگیره ولی می تونی یواش یواش بهتر بشی، مثل من و امثال من که با یدونه فالوئر شروع کردیم ولی یواش یواش به ده ها هزار، صد ها هزار و بعضی ها، به میلیون ها فالوئر رسیدیم.

اونی که میخواد کلاس هاش رو شروع کنه، باید اوکی باشه با این که اولین بار احتمالاً تعداد زیادی ثبت نام نمی کنن. باید اوکی باشه با این که اولین بار شاید اصلاً ضرر بکنه و حتی پول تبلیغاتش رو هم در نیاره، ولی یواش یواش بهتر می شه! همه از یک جایی شروع کردن. من در اولین سمینار، کلاسم پنج نفر بودن ولی در آخرین برنامه هام، چندین هزار نفر! در آخرین سمیناری که گذاشتم نزدیک به ده هزار نفر شرکت کردن!

اگه منتظر باشی که همه چراغ های مسیر سبز باشه تا تو از خانه در بیای و راه بیفتی به سمت هدفت، هیچ وقت از خانه در نخواهی اومد! یادت باشه: تو باید راه بیفتی، باید اقدام بکنی! بله، توی مسیر به چراغ قرمز می خوری! بله، توی مسیر، بعضی از خیابان ها بسته هست! ولی بر می گردی، راهت رو پیدا می کنی و یواش یواش به هدفت نزدیکتر میشی!

نذار کمال گرایی فلجت بکنه! همین امروز اقدام کن!

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری