چه کار کنیم تا دیگران مطابق میل ما رفتار کنند؟

چه کار کنیم تا دیگران مطابق میل ما رفتار کنند؟

همه مون بچه هایی رو دیدیم که با اسباب بازی هاشون بازی می کنن ولی بعدش اسباب بازی ها رو جمع نمی کنن. دانش آموز هایی رو دیدیم که یک سری درس ها رو برای موفقیت تحصیلیشون باید بخونن، ولی از اون درس ها خوششون نمیاد و مطالعه نمی کنن. کارمند هایی رو دیدیم که مدیرشون میخواد اون ها یک سری کار های خاصی رو انجام بدن تا سازمان موفق بشه ولی چون اون کار سخته یا لذت بخش نیست، کارمند اون کار رو انجام نمیده.

چطور می تونیم افراد تحت نظارتمون، بچه هامون، شاگرد هامون و کارمند هامون رو تشویق بکنیم تا کار های مهمی که براشون لذت بخش نیست رو انجام بدن؟

دانشمندان برجسته ای در سراسر دنیا روی این موضوع کار کردن. خصوصاً تحقیقات آقای دکتر رایان و همکارانشون به ما نشون داده که رعایت سه نکته ما رو می تونه به این هدف نزدیکتر کنه.

1 نکته اول، همدلی و هم دردیه. یعنی به طرف بگیم که احساساتش رو متوجه میشیم و اون رو درک می کنیم. مثلاً توی مثال بچه، بهش بگیم: «می فهمم که بیشتر دوست داری با اسباب بازی هات بازی کنی و خیلی خوشت نمیاد که اون ها رو جمع بکنی.»

2 نکته دوم، آوردن دلیل و منطقه. یعنی به طرف بگی که چرا باید این کار رو انجام بده. دلیلتون برای این درخواست چیه؟ مثلاً باز در مثال بچه، بهش بگی:«من ازت میخوام این اسباب بازی ها رو جمع بکنی تا زیر پا له نشن یا قطعاتشون گم نشه!»

3 نکته سوم، دادن انتخابه. به جای این که از اهرم فشار، تهدید و رعب و وحشت استفاده کنی، بهش اختیار بدی و بهش انتخاب بدی تا او انتخاب بکنه که اون کار رو انجام بده. مثلاً در مثال بچه، به جای این که بهش بگی: «اگه جمع نکنی، دعوات می کنم!»، بهش بگی: «حالا میخوای از این گوشه اتاق شروع کنی یا از اون گوشه؟ الان میخوای جمع بکنی یا بعد از شام؟»

پس اگر قصد دارین افراد تحت نظارتتون، بچه هاتون، دانش آموز هاتون و کارمند هاتون رو تشویق بکنین تا کاری رو انجام بدن که مهمه ولی براشون لذت بخش نیست، یادتون باشه که تهدید و فشار و ارعاب خیلی جواب نمیده، بلکه باید باهاشون همدلی کرد، دلیل و منطق آورد و بهشون اختیار داد!

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری