چه میزان از موفقیت ژنتیکی است؟

چه میزان از موفقیت ژنتیکی است؟

یک روان شناس لهستانی یک باوری داشت در دهه 1960 که تمام عمرش رو به اون اختصاص داد تا بتونه این باور رو ثابت بکنه. ایشون لاسلو پولگار بود که باورش این بود که افرادی که در سطح اول جهانی موفق میشن، لزوماٌ از نظر ژنتیکی نسبت به بقیه برتری ندارن. بلکه این ها افرادی هستن که از سنین پایین میان با تلاش، با ممارست و با تمرکز، سال های سال، آگاهانه و عامدانه روی یک حیطه ای تلاش می کنن و نهایتاً به سطح اول جهانی می رسن.

ایشون باور های خودش رو در یک کتابی نوشت، کتاب رو منتشر کرد و حتی بعدش اعلام عمومی کرد  که به دنبال یک خانمی می گرده که باهاش ازدواج بکنه تا اون ها بتونن این تئوری رو روی فرزندشون پیاده کنن. جالبه که یک خانم لهستانی، یک معلم مدرسه هم پیدا شد که نهایتاً با لاسلو ازدواج کرد و اون ها صاحب فرزندی شدن به نام سوزان.

آزمایش های لاسلو و همسرش روی فرزندشون، سوزان، از چهار سالگی آغاز شد. اون ها حیطه شطرنج رو انتخاب کردن به خاطر این که شطرنج در دهه 1960 یک فضایی بود که آقایون بیشتر در اون فعالیت می کردن و خیلی خانم ها واردش نمی شدن و لاسلو می خواست ثابت بکنه که حتی در یک فضایی که کاملاً دست آقایون هست، میشه روی یک دختر بچه کار کرد و در طی زمان او رو به مهارت خیلی بالا رسوند تا به سطح اول جهانی برسه.

آموزش ها شروع شد. ساعت های طولانی در روز، لاسلو و همسرش روی مهارت ها و دانش سوزان کار می کردن. حتی در طی زمان، ده هزار کتاب آموزش شطرنج رو تهیه کردن و توی کتابخانه گذاشتن و دانشش رو به سوزان یاد دادن. نتیجه چی شد؟ سوزان در سن 17 سالگی اولین خانمی شد که برای ورود به مسابقات جهانی احراز شرایط کرد! در سن 19 سالگی، سوزان با خواهر های کوچکتر خودش که بعد از او متولد شده بودن، در مسابقات المپیاد جهانی برای خانم ها شطرنج شرکت کردن و تونستن رقبای روسی خودشون رو که قهرمان جهان بودن، شکست بدن. همین طور سوزان در سن 21 سالگی اولین خانمی شد که لقب استاد بزرگ شطرنج رو به دست آورد.

داستان سوزان پولگار، داستان یک نفره و شاید نشه مثل تحقیقات وسیع دانشگاهی اون رو به همه مردم دنیا تعمیم داد، ولی قطعاً میشه یک درس مهم از این داستان گرفت و اون اینه که شاید وقتش رسیده که تمرکزمون رو از ژنتیک و مسائل ذاتی، در رسیدن به موفقیت برداریم و بیایم متمرکز بشیم روی چیزی که بار ها و بار ها ثابت شده که ما رو به موفقیت می رسونه و اون چیز، چیزی نیست جز سال ها تلاش و ممارست آگاهانه!

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری