چطور در یک فرد انگیزه را بیدار کنیم؟

چطور در یک فرد انگیزه را بیدار کنیم؟

خیلی ها از من می پرسن: «آقای اناری! چطوری می تونیم در بچه مون، در دانش آموزمون یا در کارمندمون انگیزه رو بیدار کنیم؟». اون ها دوست دارن که بچه شون یا دانش آموزشون بهتر درس بخونه؛ دوست دارن که کارمندشون کار ها رو با انگیزه بیشتری انجام بده و به دنبال راه حلی هستن که انگیزه رو در اون فرد بیدار بکنه.

تحقیقات وسیع دانشمندان در دهه های گذشته، خصوصاً دانشمندانی مثل آقای دکتر ریچارد رایان و همکارانشون، نشون میده که این سوال اصلاً غلطه! سوال غلطه که بپرسیم: «چگونه در دیگران انگیزه را بیدار کنیم؟»

سوال درست اینه: «چگونه باید محیطی ایجاد کنیم که در آن انگیزه افراد بیدار بشه؟»

 تحقیقات آقای دکتر رایان و همکارانش نشون میده که اگر به سه نکته توجه کنیم، محیطی فراهم میشه که انگیزه افراد بچه هامون، دانش آموز هامون یا کارمند هامون در اون محیط بیدار خواهد شد.

1- نکته اول، ایجاد حس تعلقه. یعنی فضایی ایجاد کنیم که فرد تحت نظارتمون، بچه مون، دانش آموزمون یا کارمندمون حس کنه که برای ما مهمه، حس کنه که اهمیت داره و حس کنه که به این محیط تعلق داره. فرض بفرمایید، اگر یک کارمندی حس کنه که رئیسش خیلی سرده خیلی خشکه، خیلی جدیه، فقط بحث ها کاریه، هیچ ارتباط احساسی و عاطفی نداره و حس کنه که هیچ تعلقی به محیط نداره و اصلاً اهمیتی غیر از نقش کاریش برای رئیسش نداره، خب طبیعی هست که انگیزه درونیش از بین میره! پس اگر میخوایم انگیزه رو ایجاد کنیم باید حس تعلق و حس ارتباط در محیط ایجاد کنیم.

2- دوم، ایجاد حس شایستگی یا لیاقته. به عبارت دیگه، باید کاری رو به فرد تحت نظارتمون بدیم که در حد تواناییش یا یک کوچولو بالاتر از حد توان فعلیش باشه. اگر یک کاری بهش بدیم که خیلی پایین تر از حد فعلیش باشه، خب حوصله اش سر میره و کسل میشه. و اگه یک کاری بهش بدیم که خیلی بالاتر از حد توان فعلیش باشه، خب استرس می گیره و نمی تونه اون کار رو انجام بده و حس بدی بهش دست میده. اگه به دانش آموزمون تکلیفی بدیم، کاری بدیم و مسئله ای بدیم که خیلی پایین تر از حد توانشه، خب معلومه که کسل میشه و معلومه که انگیزه اش از بین میره. و اگه یک کار یا تکلیفی بهش بدیم که خیلی بالاتر از حد توانشه، استرس و اضطراب می گیره و حال بدی پیدا می کنه.

3 - و اما سوم، حس خودمختاریه. منظور از حس خودمختاری، یعنی ایجاد حس استقلال در افراد تحت نظارتمون. یعنی این که اون ها حس بکنن که قدرت انتخاب دارن. مثلاً اگر یک پدر یا مادری به بچه اش تحکم کنه که: «اگه اتاقت رو جمع نکنی، من دعوات می کنم!»خب، این تهدید، بله، همراهش کنترل میاد و بچه ممکنه اتاقش رو جمع بکنه ولی حس انگیزه درونیش از بین میره. چیکار میشه کرد؟ دادن حس استقلال و دادن قدرت انتخاب! مثلاً می تونیم بهش بگیم که خودت انتخاب کن که کدوم بخش رو الان می تونی جمع بکنی و کدوم بخش رو میخوای فردا جمع بکنی یا از این گوشه میخوای شروع بکنی یا از اون گوشه میخوای شروع بکنی! دادن قدرت انتخاب به فرد تحت نظارتمون، حس استقلال به او میده و انگیزه درونی رو در او بیدار می کنه.

پس از این به بعد نپرسین که چطور می تونم در بچه ام، در دانش آموزم یا در کارمندم انگیزه رو بیدار کنم. از خودتون بپرسین که آیا در محیطی که باهاشون هستین این سه حس رو به وجود آوردین؟ حس تعلق، حس شایستگی و لیاقت و حس استقلال؟ این طور می تونید انگیزه رو در دیگران بیدار کنید.

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری