چطور مطمئن شویم هدف مان منطقی ست؟

چطور مطمئن شویم هدف مان منطقی ست

در اصول هدف گذاری، همه ما شنیدیم که باید هدف بلند مدت تعریف کنیم، هدف میان مدت تعریف کنیم و هدف کوتاه مدت و احتمالاً خیلی از شما شنیدین که در اهداف کوتاه مدت توصیه میشه که اهداف باید SMART باشه. SMARTیک کلمه پنج حرفیه که هر حرفش نماینده یک مفهومیه. SMARTیعنی هدف باید مشخص باشه، قابل اندازه گیری باشه، دست یافتنی باشه، بر اساس شرایط شما منطقی باشه و زمان مشخص داشته باشه.

همین طور که دیدین، یکی از خصوصیت های هدف های SMARTاینه که منطقی باشه و بر اساس شرایط شما قابل دسترسی باشه. حالا ممکنه شما از من بپرسین که:«خب، آقای اناری، من از کجا بفهمم که هدفم منطقیه؟ چطوری باید یک هدف منطقی انتخاب کرد؟» مثلاً ممکنه دانش آموز باشین و بگین من میخوام هدف گذاری کنم برای مقدار مطالعه ام و میخوام ببینم برای من چه هدفی منطقیه و چند ساعت در روز باید مطالعه کنم؟ این هدف منطقی یعنی چی؟ یا مثلاً شما دارین خودتون رو برای یک آزمونی، مثلاً آزمون آیلتس، آماده می کنین و میخواین ببینین برای آزمون آزمایشی بعدیتون که یک ماه دیگه یا دو ماه دیگه هست چه هدف منطقی ای باید تعریف بکنید؛ چه نمره ای باید بیارین؟ از کجا بفهمین هدف منطقی دقیقا چیه؟ یا فرض کنین توی بیزنسین و میخواین برای ماه آینده یا سه ماهه آینده تون یک هدفی برای فروشتون بذارین. هدف منطقی چیه؟ از کجا بفهمین چه عددی هدف منطقیه؟

یکی از بهترین راه ها برای پیدا کردن هدف منطقی، اینه که به عملکرد خودتون در گذشته نگاه کنین و بعد بیاین برای قدم بعدی یک پله بالاتر از حد توانتون هدف تعیین کنین.مثلاً اگه دانش آموز هستین، نگاه کنین در هفته های گذشته به طور میانگین چند ساعت درس خوندین. حالا بیاین یک پله بالاتر از اون رو برای خودتون هدف گذاری کنین. مثلاً اگه می بینین در هفته های گذشته به طور میانگین روزی سه ساعت درس خوندین، برای خودت هدف گذاری کنین که هفته بعد، سه ساعت و نیم یا چهار ساعت در روز درس بخونین، یک پله بالاتر از توان فعلیتون. این کاملاً غلطه که بیای و بگی:«سه ساعت خیلی کمه! آدم های خیلی موفق دارن ده ساعت می خونن، پس من هم باید هدفم رو بذارم ده ساعت!» و اگه بخوای یک جهش خیلی بزرگ بکنی، معمولاً بهش نمی رسی.

در مثالی که فرد میخواد آزمون آیلتس بده، طرف بیاد نگاه بکنه که در آزمون های آزمایشی قبلیش، نمره اش رو مثلاً در بخش ریدینگ فرض کنیم، نمره اش چند بوده. اگه نمره اش 6 بوده، برای آزمون آزمایشی بعدی بیاد هدف گذاری بکنه: «اوکی، من این 6 رو بکنم 6 و نیم، نه این که 6 رو بکنم 8 یا بکنم 9!» یک جامپ خیلی بزرگ معمولا به نتیجه نمی رسه.

یا مثلاً در بیزنس طرف نگاه بکنه توی فصل های گذشته و در سال گذشته به طور میانگین چقدر درآمد داشته. حالا اگه برای فصل بعدی میخواد هدف تعیین کنه، یک پله بالاتر از اون. اگه مثلاً می بینه به طور میانگین هر سه ماهه صد میلیون درآمد داشته، حالا برای سه ماهه بعدی، صد و ده میلیون، صد و بیست میلیون هدف گذاری کنه، نه این که صد میلیون رو بخواد بکنه یک میلیارد.

پس اگه همیشه فکر کردین که برای اهداف کوتاه مدتتون چه جوری هدف SMART تعریف بکنید که یکی از خصوصیت هاش منطقی بودن هست،  به عملکرد گذشته تون نگاه کنین و هدف بعدی خودتون رو یک پله بالاتر از توان فعلیتون قرار بدین.

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری