امروز اتاقت رو مرتب کن

امروز اتاقت رو مرتب کن

شاید این جمله معروف رو شنیده باشین که میگن: «اگه می خوای توی زندگی موفق بشی، اول تخت خوابت رو مرتب کن!». در واقع این جمله داره به ما نشون میده که انجام منظم کار های کوچیک، ساده و مثبت در زندگیمون می تونه اراده ما رو تقویت بکنه برای این که بتونیم برای اهداف بزرگترمون و آرزو های بزرگترمون در زندگی تلاش بکنیم.

در واقع، این مسئله در تحقیقات علمی هم نشون داده شده. مطالعات خانم دکتر کتلین فاس و همکارانشون به ما نشون داده که افرادی که در اتاق های مرتب هستن، نسبت به افرادی که در اتاق های شلخته و نامرتب هستن، اراده و کنترل فردی بیشتری دارن! خیلی جالبه! دو گروه رو قرار دادن در یک اتاق مرتب و نامرتب و به اون ها سوالات مشابهی دادن که اراده و کنترل فردیشون رو اندازه گیری می کرد. مثلاً ازشون پرسیدن که: «حاضرین یک پول کمی الان بگیرین یا یک هفته صبر بکنین و یک پول بیشتری بگیرین؟». تحقیقات نشون داد که اون هایی که در اتاق مرتب بودن، بیشتر حاضر بودن یک هفته صبر بکنن تا پول بیشتری رو دریافت بکنن؛ در حالی که افرادی که در اتاق شلخته بودن، نه! این افراد اراده کمتری از خودشون نشون می دادن! همین طور وقتی از هر دو گروه پرسیدن که: «چه غذایی می خواین بخورین؟» اون هایی که در اتاق مرتب بودن حاضر بودن غذا های سالمتر، مثل مثلاً سیب و شیر میل کنن؛ در حالی که اون هایی که در اتاق شلخته بودن، می رفتن سراغ نوشابه و آب نبات.

نتایج این تحقیقات در دنیای دیجیتال هم نشون داده شده. باز دو گروه رو گرفتن و به یک گروه یک وبسایت تمیز، مرتب و شیک رو نشون دادن و به یک گروه دیگه ای یک وبسایت شلخته، نامرتب و خیلی زشت رو نشون دادن. سوالات مشابهی در زمینه اندازه گیری اراده شون پرسیدن. باز تحقیقات نشون داد اون هایی که در وبسایت تمیز و مرتب به سوالات پاسخ می دادن، مثلاً پول بیشتری به خیریه ها اهدا می کردن و اراده و کنترل فردی بیشتری داشتن؛ در حالی که اون هایی که در وبسایت شلخته و زشت به سوالات پاسخ می دادن، پول کمتری اهدا می کردن و بر اساس پاسخ هاشون نشون می دادن که کنترل فردی کمتری دارن.

دوست خوب من! نتایج این مطالعات صرفاً در مورد اتاق تمیز و کثیف یا وبسایت مرتب و نامرتب نیست! در واقع این مطالعات داره به ما اهمیت عادت های مثبت و خوب رو در زندگی نشون میده. این مطالعات داره به ما نشون میده که اگر در کار های کوچیک مثل مرتب کردن اتاقمون اراده و انگیزه از خودمون نشون بدیم، این اراده و کنترل فردی به حیطه های دیگر زندگیمون سرایت می کنه و در حیطه های دیگر هم می تونیم موفقتر باشیم! یادمون باشه: «موفقیت از عادت های خوب و از کار های کوچیک شروع می شه

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری