انسان واقعا چقدر می تونه تغییر کنه؟

انسان واقعا چقدر می تونه تغییر کنه؟

همه ما می دونیم که در مسیر رسیدن به موفقیت بعضاً به چالش و مشکل و شکست بر می خوریم. همه مون می دونیم که مسیر رسیدن به موفقیت یک خط صاف نیست! هر کاری بخواهیم بکنیم، وسط هاش شکست های کوچیک و بزرگ خواهیم داشت.

حالا، مسئله اینه که انسان ها در برخورد با این شکست ها، به دو دسته تقسیم میشن. خانم دکتر کرول دوئک، از پیشروان علم روان شناسی مثبت، میگه انسان ها یا ذهنیت ایستا دارن یا ذهنیت بالنده. به چه معنی؟ به این معنی که یک دسته از انسان ها هستن که فکرشون اینه: «من خیلی نمی تونم عوض شم! من خیلی نمی تونم نتایجم رو تغییر بدم! من همینی ام که هستم! شخصیتم تقریباً ثابته! هوشم تقریباً ثابته و یا می تونم حالا در یک کاری موفق بشم یا نمیشم! خیلی دیگه این قابل تغییر نیست.»

یک دسته دیگه از انسان ها هستن که ذهنیت بالنده دارن، به این معنی که به خودشون میگن: «اوکی، من همیشه می تونم تغییر کنم، شخصیتم رو می تونم تغییر بدم، هوشم رو می تونم افزایش بدم، عملکردم رو می تونم افزایش بدم و شاید به هر چیزی که دلم بخواد، نتونم تغییر کنم؛ مثلاً نمی تونم از سوراخ سوزن رد شم و برم اون طرف، ولی اگر بخوام تغییر و بهبود در خودم ایجاد کنم، می تونم!»

حالا مسئله اساسی اینه که تحقیقات وسیع دانشگاهی نشون داده که افرادی که ذهنیت بالنده دارن، یعنی فکرشون اینه که همیشه میشه تغییر کرد و یواش یواش و با تلاش و اقدام انسان می تونه یواش یواش به اون چیزی که میخواد برسه، در دراز مدت استرسشون کمتره، حالشون بهتره و نسبت به افرادی که ذهنیت ایستا دارن، در دراز مدت نتایج بهتری می گیرن.

حالا، ما چطور می تونیم ذهنیت بالنده بهتری داشته باشیم؟ چطوری می تونیم نتایج بهتری به دست بیاریم؟ من اینجا میخوام سه تا نکته بسیار مهم رو باهاتون در میون بذارم که طبق تحقیقات خانم دکتر کرول دوئک و دانشمندان دیگه نشون داده شده که می تونه باعث بشه شما استرستون کمتر بشه، افسردگیتون کمتر بشه و عملکردتون خیلی در دراز مدت بهتر بشه.

1 – یکی اینه که بیاین روی باور هاتون راجع به تغییر انسان یک بازنگری کنید. اگه فکرتون همیشه این بوده که: «من که هوشم رو نمی تونم تغییر بدم، شخصیت انسان تا  5 تا 10 سالگی تثبیت میشه (مثل اون باور هایی که صد و اندی سال پیش فروید و رهروانش داشتن)، من همینی ام که هستم، خیلی قابل تغییر نیستم، الان توی این سن نمی تونم تغییر کنم و یک کار جدید بکنم و یک نوع جدید رفتار بکنم.»، اگه فکرتون این بوده، خودتون رو با تحقیقات جدید دانشگاهی آشنا بکنید. در عصر جدید. تحقیقات دانشگاهی ثابت کرده که انسان می تونه هوشش رو افزایش بده، عملکردش رو افزایش بده، شخصیتش رو تا حدودی تغییر بده و نتایجش رو متحول کنه. حتی یک کسایی مثل آلفرد بینه که جزو اولین نفر هایی بوده که تست آی کیوی استاندارد رو طراحی کرده، خودش گفته که من این تست رو طراحی کردم برای این که به دانش آموز ها بتونم کمک بکنم تا خصوصاً اون هایی که در مناطق محروم هستن، عملکردشون رو بهتر بکنن. پس انسان می تونه تغییر کنه. حتی کسی که خودش تست استاندارد آی کیو رو طراحی کرده، این رو داره میگه!

2 – نکته دوم اینه که وقتی به چالش، مشکل، موانع طی راه و شکست برخورد می کنین، دقت کنین به خودتون چی میگین. آیا به خودتون میگین که: «اوکی، توانایی من در همین حده! یا من می تونم یا نمی تونم! دیگه نمی تونم خودم رو خیلی تغییر بدم!» و اگر این طوری هستین بیاین ذهنیتتون، فکرتون و نگاهتون رو عوض بکنین به این که هر چالشی، هر مشکلی و هر مانعی در طی مسیر یک فرصتیه برای یادگیری؛ یک درسی داره که میشه ازش درس گرفت و میشه ازش آموخت و عملکردمون رو بر اساس اون تغییر داد تا نتایج بهتر و متفاوت بگیریم.

3 – و نکته سوم اینه که از کلمات و ادبیات منطبق با ذهنیت بالنده در طی روز استفاده کنید. مثلاً وقتی می بینید یک کسی یک خواننده فوق العاده هست، یا یک ورزشکار فوق العاده هست، نگین: «وای! این نابغست! باهوشه!» نه! بگین:«وای! چقدر تلاش کرده! چقدر زحمت کشیده!» ببینین، اگه بگین نابغه هست و باهوشه، یعنی یک چیز ذاتیه که در وجودش بوده و خیلی هم نمیشه تغییرش داد و این یعنی ذهنیت ایستا. ولی اگه بگی چقدر تلاش کرده و زحمت کشیده، این یعنی یک چیزی که هر کسی اگر همون مقدار تلاش بکنه و زحمت بکشه، احتمالاً می تونه نتایج خوبی مثل اون فرد بگیره. پس نهایتاً پیغام این ویدیو برای شما اینه که: حواستون باشه! در دراز مدت، ذهنیت بالنده از ذهنیت ایستا به مراتب نتایج بهتری براتون خلق می کنه. حواستون باشه که انسان همیشه می تونه تغییر کنه و این شمایید که انتخاب می کنید که ذهنیت ایستا داشته باشید یا ذهنیت بالنده.

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری