نمره آی کیوی افراد فوق موفق در جهان چنده؟

نمره آی کیوی افراد فوق موفق در جهان چنده؟

نمره آی کیوی افراد فوق موفق جهان چنده؟ اون هایی که در تحصیل، در کار های دانشگاهی، در کسب و کار، در هنر و در ورزش به اوج موفقیت می رسن به سطح اول جهانی می رسن، اون ها نمره آی کیوشون چنده؟

اجازه بدین تحقیقات آقای دکتر لوئیس ترمن در اوایل قرن بیستم رو با شما در میون بذارم. ایشون یک کسی بود که در ابتدا اعتقاد راسخ داشت که افراد با آی کیوی بالاتر موفقیت های بزرگتری در زندگی خواهند داشت. در واقع، ایشون اومد روی حدود  1500 نفر دانش آموز با آی کیو های 150 به بالا، یعنی در واقع از نظر ضریب هوشی نابغه، مطالعه کرد و دهه ها این ها رو تحت نظر قرار داد. پیش فرض ایشون این بود که افرادی که از نظر ضریب هوشی 150 به بالاترن، یعنی اصطلاحاً نابغه ان، در نهایت در جامعه به اوج موفقیت می رسن و بالاترین منصب ها و جایگاه ها رو در جامعه خواهند داشت.

خیلی جالبه که بعد از چند دهه، آقای دکتر ترمن، برخلاف باور اولیه خودش، به این نتیجه رسید که آی کیو، از یک نمره ای به بالاتر، تاثیر چندانی نداره. در واقع ایشون توی مقاله اش نهایتاً نوشت که برخلاف انتظارش، نمره آی کیوی بالای 120 نقش بسیار کمرنگی داره. به عبارت ساده تر، افراد با آی کیو های کاملا متوسط، می تونن به موفقیت آن چنانی و موفقیت های در سطح اول جهانی هم برسن! فکر نکنیم که برای رسیدن به بالاترین سطوح موفقیت، نیاز به آی کیو های مثلاً نابغه ها داریم! نه! تحقیقات جهانی و تحقیقات دانشمندان داره این رو نشون میده که آی کیو تا یک حدودیش مهمه و اگر در حد متوسط آی کیو داشته باشی، می تونی به اوج موفقیت برسی.

پس اگر آی کیو اون قدر ها هم که فکر می کنیم مهم نیست، چه چیزی مهم تره؟ باز هم تحقیقات دانشگاهی این رو به ما داره نشون میده. تحقیقات آقای دکتر آندرس اریکسون که توسط نویسنده معروف، ملکوم گلدول، جهانی شد، قانون ده هزار ساعت رو به ما یادآوری می کنه. به عبارت دیگه، هر کسی اگر حدود ده هزار ساعت که تقریباً میشه هفت تا ده سال تلاش عامدانه در هر حیطه ای بکنه، می تونه به سطح بالای موفقیت و تسلط و استادی در اون حیطه برسه.

بیاین یکم بهش فکر بکنیم. بیاین یک بار برای همیشه تمرکزمون رو از روی نقش آی کیو در موفقیت برداریم و تمرکزمون رو بذاریم روی چیزی که واقعا در موفقیت نقش موثرتری داره. چیزی که نهایتاً باعث موفقیت شما، درخشش شما و ستاره شدن شما در هر حیطه ای که هستین میشه، تلاش، استمرار و هزاران ساعت سخت کوشیست.

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری