ژورنالینگ: روشی موثر برای افزایش عملکرد

ژورنالینگ: روشی موثر برای افزایش عملکرد

سال های ساله که دانشمندان ، ژورنالینگ یا روزانه نویسی رو به عنوان روشی برای افزایش عملکرد و تقویت سطح شاد کامی توصیه کردند.

منظور از ژورنالینگ چیه؟ یعنی شما یک دفترچه ای داشته باشین حالا یا کاغذی یا توی App موبایل تون مثلاً ؛ که به طور روزانه یا به طور منظم حالا مثلاً هفتگی ، توش افکار تون رو بنویسین ؛ حالا این می تونه نوشتن راجب اتفاقاتی که افتاده باشه ، این که تحلیل ش کنین چه اتفاقی بود افتاد؟ چجوری واکنش نشون دادم؟ چه نتیجه ای میشه ازش گرفت؟ چه درسی میشه ازش گرفت؟ یا می تونه راجب آینده باشه اینه که :« دوست دارم پنج سال دیگه کجا باشم ، ده سال دیگه چه جور زندگی ای داشته باشم؟ » صرفاً نوشتن ، نوشتن و روز نگاری یا هفته نگاری اتفاقات نشون داده شده که تأثیرات خیلی زیادی روی سلامت روانی و سلامت جسمی ما داره.

خانم دکتر Laura King و آقای دکتر James Pennebaker روی این موضوع تحقیقات خیلی وسیعی انجام دادن.

مثلاً نشون داده شده افرادی که در هفته ها و ماه های آخر زندگی شون هستن و حتی توی بیمارستان بستری ان و منتظر فوت شون هستن ؛ وقتی روز نگاری یا همون ژورنالینگ رو انجام میدن ؛ از نظر سلامت جسمانی و سلامت روانی توی وضعیت بهتری قرار می گیرن ؛ چون معنی و مفهوم اتفاقاتی که داره براشون میفته رو بهتر درک میکنن.

در تحقیق دیگری که خانم دکتر Laura King انجام داده ؛ اومده از افراد مورد آزمایش خواسته که به مدت ۴ روز روزی ۲۰ دقیقه بیان در مورد ورژن  ایده آل زندگی شون در آینده روز نگاری بکنن ؛ یعنی بیان ۴ روز پیاپی روزی ۲۰ دقیقه بنویسن که دوست دارن پنج سال دیگه ، ده سال دیگه کجا باشن و فرض کنن که به همه ی آرزو هاشون در زندگی رسیدن ، اون وقت اون شرایط رو برای خودشون روز نگاری بکنن. جالبه که تحقیقات ایشون نشون میده چنین افرادی صرفا بعد از ۴ روز سطح شادی بسیار بالاتری رو تجربه می کنن و این کار از نظر جسمانی هم روشون تأثیرات مثبتی داره که تا هفته ها بعد تأثیرش پایدار می مونه.

خانم دکتر Sarah Pressman از دانشگاه Pittsburgh هم تحقیقاتی انجام داده که نشون میده وقتی شما روز نگاری یا همون ژورنالینگ انجام می دین ؛ انتخاب کلمات هم خیلی می تونه مهم باشه ؛ مثلاً نشون داده شده که اون هایی که از کلمات مثبت ، کلمات همراه با شوخی ، خنده ، لبخند و از کلمات مشابه استفاده می کنن ؛ در دراز مدت نسبت به سایر افراد تا ۶.۵ سال بیشتر عمر می کنن.

حالا که فهمیدین ژورنالینگ چیه و حالا که متوجه شدین که از نظر علمی چه فوایدی داره ، شاید بد نباشه بدونید که من هم سال هاست  همین کار رو انجام میدم ؛ من در تقویم کاری خودم گاهی روزانه ، گاهی هفتگی ، بسته به برنامه ای که دارم روز نگاری یا هفته نگاری انجام میدم و این ژورنالینگ بهم کمک می کنه استرسم رو کم بکنم ، افکارم رو متمرکز بکنم و معنای اتفاقات زندگی رو بهتر درک بکنم.

شما تجربه تون از ژورنالینگ چی بوده؟ و اگر تا حالا انجامش ندادین می خوام دعوت تون بکنم که یک مدتی امتحانش بکنید و این پایین برای من تجربه تون رو به اشتراک بگذارید.

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری