مقایسه خود با دیگران همیشه هم بد نیست

مقایسه خود با دیگران همیشه هم بد نیست!

همه ما شنیدیم که:«خودمون رو نباید با دیگران مقایسه بکنیم! بهترین مقایسه مقایسه خودمون با خودمونه، این که ببینیم امروز نسبت به دیروز چقدر پیشرفت کردیم، این که ببینیم این ماه نسبت به ماه گذشته چقدر به هدفمون نزدیک شدیم!». ولی جالبه که تحقیقات دانشگاهی، مثلاً مطالعات آقای دکتر وزلی شولتز، نشون داده که گاهی مقایسه کردن خودمون با دیگران می تونه اراده و انگیزه ما رو تقویت کنه و در واقع عملکردمون رو بهبود ببخشه.

در دنیای دیجیتال امروز، وب سایت هایی هست، اپلیکیشن هایی هست و ابزارهایی وجود داره که ما می تونیم اطلاعات خودمون رو در یک زمینه وارد کنیم و با افراد دیگه مقایسه بکنیم. مثلاً می تونیم اطلاعاتمون رو وارد بکنیم در زمینه این که چقدر در ماه خرج می کنیم، چقدر پول صرف رستوران می کنیم، چقدر پول صرف خرید پوشاک می کنیم و غیره و مقایسه کنیم با آدم های دیگه و ببینیم که اون ها چقدر خرج می کنن. تحقیقات نشون داده که وقتی مثلاً می بینیم که پولی که صرف رستوران می کنیم بیشتر از حد معموله، این خودش کمک می کنه که اراده و انگیزه بیشتری داشته باشیم، عملکردمون رو بهتر بکنیم و صرفه جویی بیشتری داشته باشیم. یا مثلاً وقتی اطلاعات خونه مون رو وارد می کنیم که چقدر در ماه گاز مصرف می کنیم یا برق مصرف می کنیم و مقایسه می کنیم با خانواده های دیگه توی محله مون، اگر می‌بینیم در یک زمینه ای مصرفمون بیشتره، این خودش به ما اراده و انگیزه بیشتری میده تا عملکردمون رو بهتر بکنیم و مصرف مون رو پایین بیاریم. بنابراین همیشه اندازه گیری کردن پیشرفت مون در مسیر رسیدن به هدف می تونه به اراده و انگیزه مون کمک بکنه، خصوصاً اگر عملکرد خودمون رو بتونیم در این زمینه با یک لنز مثبت با دیگران مقایسه کنیم.

حالا اگر بخواهید یک پله این رو بالاتر ببرید و عملکردتون رو بهتر کنید، خیلی خوبه که اهداف طی مسیرتون رو با یک نفر دیگه هم در میون بذارید، مثلاً با یک دوستی، با یک مربی ای یا با یک کوچی که دیگه اون وقت نه تنها خودتون هستین که دارین عملکردتون رو ارزیابی می‌کنین بلکه یک نفر دیگه ای هم هست که عملکردتون رو ارزیابی می کنه و اون رو مقایسه می کنه با افراد دیگه و فیدبک درست و لازم رو به شما میده.

بنابراین، مقایسه کردن خودمون با دیگران همیشه فکر خوبی نیست. ولی اگر در راستای این باشه که بخواهیم عملکرد بهتری داشته باشیم و اراده و انگیزه مون رو تقویت بکنیم، بسیار هم می تونه ایده خوبی باشه!

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری