محیط در موفقیت افراد فوق موفق چقدر تأثیر گذاره؟

محیط در موفقیت افراد فوق موفق چقدر تأثیر گذاره؟

 محیط در موفقیت افراد فوق موفق چقدر تأثیر گذاره؟ جواب کوتاهش اینه که خیلی زیاد.

        تحقیقات وسیعی که روی افراد فوق موفق در زمینه های مختلف در هنر، در ورزش، در تحصیل، در بیزنس و در حیطه های مختلف انجام شده؛ نشون داده که محیط نقش بسیار پر رنگی در موفقیت افراد فوق موفق داره.

حالا این محیط بخشی­ش میتونه اجتماعی باشه، نقش محیط اجتماعی روی موفقیت افراده مثلاً منتقد معروف هنری "کنت کلارک" اشاره کرده که «بهترین آثار هنری معمولاً در زمان های امنیت اجتماعی خلق شده.»

وقتی ما خودمون به برخی از خواننده ها و موزیسین­های مطرح فارسی زبان عصر اخیر نگاه میکنیم افرادی مثل "شادمهر عقیلی" ، محمد اصفهانی و غیره. اینها در یک عرصه­ی زمانی­ای مطرح شدند که از نظر روحی و فکری امنیت بالایی در جامعه حاکم بوده ولی از محیط اجتماعی مهم تر محیط خانه و خانواده­س. خانه و خانواده روی موفقیت افراد فوق موفق بسیار تأثیر گذاره. مثلاً تحقیقات "بنجـامین بلــوم" نشون داده  که در چنین محیط هایی افراد و بچه­ها در سنین پایین­تر وارد حیطه­ی تخصصی­شون میشن.

    شما خودتون فکر کنین اگه کسی در سنین پایین تر شروع بکنه به یادگیری ریاضی یا خوندن و نوشتن از سنین پایین­تر شروع کنه به نواختن یک ساز موسیقی از سنین پایین تر شروع کنه به کاره در یک زمینه ی ورزشی معمولاً چنین فردی در دراز مدت نسبت به همسالان خودش جلوتره و موفقیت بیشتری رو خلق خواهد کرد. اثر دیگری­که محیط خانه و خانواده روی موفقیت افراد فوق موفق داره اینه که معمولاً پدر و مادرها در چنین محیط­هایی وقت انرژی و منابع بیشتری رو به موفقیت بچه ها اختصاص میدن. پدر و مادرها وقت میذارن دقت میکنن که آیا بچه کلاسش رو شرکت کرد؟ آیا ساز موسیقیش رو تمرین کرد؟ آیا در تمرین ورزشی­ش حضور پیدا کرد؟ اونها بچه­ها رو میبرن، میارن و این وقت انرژی و منابعی که صرف بچه­­ها میکنن در دراز مدت باعث میشه که اون بچه­ها نسبت به همسالان خودشون موفق­تر باشن.پس درسته ممکنه ما ببینیم خیلی از افراد موفق لزومــاً از خانواده های متمول نیومـــــدن بعضی هاشون اصلاً خیلی هم فقیر بودن ولی معنی ش این نیست که محیط حمایت گری نداشتند اتفاقاً در چنین شرایطی ما معمولاً می بینیم که محیط خانه و خانواده خیلی محیط امن و حمایت­گری بوده برای چنین افرادی تا بتونن موفق بشن. حالا شما ممکنه فکر بکنین من یک همچین محیطی ندارم؛ نه محیط جامعه من رو حمایت میکنه، نه محیط خانواده من رو حمایت میکنه یادتون باشه خیلی از اوقات این محیط­ها رو خودتون می­تونید خلق کنید، می­تونید به دنبالش برید، می­تونید در کلاس هایی شرکت کنید، در سمینار هایی شرکت بکنید، افرادی رو در شبکه های اجتماعی دنبال بکنید که بهتون انرژی مثبت میدن، آموزش های خوب در اختیارتون قرار میدن، حمایت­تون میکنن تا شما هم به سمت هدف­تون حرکت بکنین.

 پس یادمون باشه افراد فوق موفق هر چقدر که خودشون تلاش کردن محیط حمایت­گر و مثبتی هم در کنارشون بوده.

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری