رابطه موفقیت و جوراب کثیف

رابطه موفقیت و جوراب کثیف

تحقیقات روان شناسی وسیعی روی خصوصیت های افراد وظیفه شناس انجام شده. مثلاً آقای دکتر دریل بم، سال ها پیش، اومد تلاش کرد یک لیستی از ویژگی های افراد وظیفه شناس تهیه کنه که نتایج خوبی در زندگی شون می گیرن. ایشون اومد روی دانشجو های دانشگاه استنفورد بررسی کرد و پیش خودش فکر کرد که خصوصیت هایی مثل این که این ها تکالیفشون رو به موقع تحویل میدن یا به نظافت فردی شون توجه می کنن و جوراب های تمیز هر روز می پوشن، قاعدتاً باید توی این لیست باشه. وقتی نتایج مشخص شد، ایشون به شوخی گفت: «به نظر می رسه دانشجویان دانشگاه استنفورد یا می تونن تکلیفشون رو درست تحویل بدن یا هر روز جوراب تمیز بپوشن!»

سال ها بعد که چندین دانشمند دیگه کار های آقای دکتر دریل بم رو ادامه دادن، متوجه شدن که ریشه این موضوع به یک اصل روان شناسی به نام فرسایش توان بر می گرده. منظور از فرسایش توان اینه که ما انسان ها یک مقداری انرژی و اراده مشخص در روز داریم که می تونیم صرف کار های مختلف کنیم. می تونیم اون مقدار انرژی و اراده رو صرف مدیریت فکرمون، احساسمون و رفتار هامون کنیم. این مقدار انرژی و اراده نامحدود نیست و کاملاً محدوده و به همین دلیل بوده که دانشجویان دانشگاه استنفورد خصوصاً در زمان امتحان هاشون، این مقدار انرژی و اراده محدود رو صرف درس خوندن می کردن و در نتیجه به اندازه کافی انرژی و اراده نداشتن که به حیطه های دیگه زندگیشون برسن و برای همین، طبق تحقیقاتی که انجام شد، نشون داده شد که این ها در زمان امتحانات هله هوله بیشتر می خوردن، به نظافت فردی شون نمی رسیدن، جوراب های تمیز نمی پوشیدن، ظرف های نشسته توی سینک ظرف شوییشون بیشتر بوده و بیشتر سیگار می کشیدن.

حالا من و شما چه جوری می تونیم از این اصل روان شناسی، فرسایش توان، در زندگی خودمون استفاده کنیم؟ ما باید توجه کنیم که مقدار انرژی و اراده مون در طی روز محدوده و اگر اون رو صرف کار های کم اهمیت و کم اولویت کنیم، یواش یواش در طی روز انرژی و اراده مون تحلیل پیدا می کنه و دیگه وقتی بخواهیم آخر شب به کار های پر اهمیت و پر اولویتمون برسیم، دیگه انرژی و توان کافی رو نداریم.

بنابراین یادمون باشه: شاید نتونیم همه کار های توی لیست روزانه مون رو انجام بدیم ولی همیشه می تونیم اولویت هامون رو انتخاب کنیم و اون انرژی و اراده محدود روزانه مون رو صرف اون ها بکنیم!

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری