رمز ناگفته افزایش انگیزه

رمز ناگفته افزایش انگیزه

خیلی ها از من می پرسن: «آقای اناری! شما که این همه راجع به انگیزه حرف می زنید و مطالعه می کنید، به نظرتون چرا آدم ها این قدر انگیزه هاشون ضعیفه؟ دانش آموزها، دانشجوها، افراد شاغل و صاحبان کسب و کار!» خب، جوابش خیلی گسترده هست ولی یکی از عواملی که من در تمام این سال ها توجه کردم، اینه که آدم هایی در میانه مسیر کم میارن که غالباً مسیری رو دارن دنبال می کنن که انتخاب درونی خودشون نبوده و تحت کنترل عوامل بیرونی این مسیر رو دارن دنبال می کنن. مثلاً دانش آموز داره برای کنکور می خونه و میخواد رشته پزشکی قبول بشه ولی واقعا این رشته در راستای استعدادهاش نیست، علاقه بهش نداره، از اون لذت نمی بره و این مسیر تحصیلی در راستای ارزش هاش نیست! پس چرا داره این مسیر رو دنبال می کنه؟ چون پدر و مادرش خواستن! چون جامعه خواسته! چون فکر می کنه که تامین مالی در این مسیره! بر اساس خودشناسی، خودش با انتخاب خودش این مسیر رو انتخاب نکرده.

دانشجوی دانشگاه داره درسش رو می خونه ولی انگیزه چندانی نداره. چرا؟ چون صرفاً میخواد درسش تموم بشه، بره سر کار و پول در بیاره، ماشین بخره وخونه بخره. دنبال عوامل بیرونیه. واقعا ننشسته فکر کنه:«این مسیر تحصیلی که دارم دنبال می کنم، آیا در راستای استعدادهامه؟ آیا لذت ازش می برم؟ بهش علاقه دارم ؟ آیا ارزش های من باهاش هم سو هست؟» و خودشناسی در انتخابش نبوده.

کسی که شاغله یا صاحب کسب و کاره، مسیری رو داره میره ولی انگیزه اش رو در میانه مسیر،  بعد از اولین یا دومین شکست، از دست میده. چرا؟ خیلی از اوقات دلیلش اینه که از درون خودش انتخاب نکرده و صرفاً رفته توی بورس یا رفته توی رمز ارز ها به خاطر این که به ثروت و به شهرت برسه و عوامل بیرونی کنترلش دارن می کنن. خودش بر اساس خودشناسی و بر اساس این که:«آیا من این رو دوست دارم و آیا علایقم در این مسیره؟ آیا ارزش هام در این مسیره؟» مسیر رو انتخاب نکرده.

ببینید، موفقیت از خودشناسی شروع می شه. و حالا شما باید از خودتون بپرسین، اگر انگیزه تون رو در میانه مسیر از دست میدین، آیا فکر کردین که این مسیری که دارین میرین به انتخاب درونی خودتون بوده؟ آیا بر اساس استعدادهاتونه؟ آیا بر اساس علایقتونه؟ آیا ازش لذت می برین؟ و آیا ارزش هاتون هم سو با این مسیره؟

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری