روش کشف شغل ایده آل شما

روش کشف شغل ایده آل شما

خیلی ها هر روز از من می پرسن: «آقای اناری!شغل ایده آلم رو چه جوری باید بفهمم؟ از کجا متوجه بشم که استعداد من در چه زمینه ایه؟ مسیر شغلی ایده آل من کجاست؟» من به عنوان شخصی که خودم چند بار مسیر حرفه ای و شغلیم رو تغییر دادم و در این زمینه مطالعات فراوان کردم و به خیلی ها کمک کردم که مسیر حرفه ای و ایده آلشون رو پیدا کنن، به یک فرمولی رسیدم به نام فرمول «نقطه طلایی» و این نقطه طلایی، نقطه ای هست که سه چیز به هم می رسن. به سه تا دایره فکر کنید: توانمندی های شما، علایق شما و نیاز بازار.

اجازه بدین یکم براتون توضیح بدم:

1 – شما در زمینه حرفه ای و شغلی موفق خواهید شد که اولاً در اون زمینه توانایی داشته باشین. توانایی یعنی چی؟ یک بخشیش ممکنه استعداد ذاتی باشه و یک بخشیش هم توانایی هایی که در طی مسیر و در طی عمرتون بدست آوردین، با کتاب خوندن، دوره دیدن، کلاس رفتن و دانشگاه رفتن. بعضی ها فکر می کنن حتماً در یک زمینه باید استعداد ذاتی داشت. اگه داشته باشی، خوبه! ولی اگه نداشته باشی هم می تونی با صرف انرژی و وقت، اون توانایی رو در طی زمان بدست بیاری! حالا، بعضی ها هستن که میخوان در یک زمینه ای موفق باشن، ولی نه استعداد ذاتیش رو دارن و نه وقت و انرژی گذاشتن تا مهارتش رو بدست بیارن. مثلاً خیلی از ما افرادی رو دیدیم که میخوان خواننده معروف و موفقی بشن، ولی نه استعداد ذاتی خوبی دارن و نه مهارت های آواز خواندن و تکنیک های آواز خواندن رو یاد گرفتن! پس توانایی نکته اوله.

2 – دایره دوم، علایقه. شما در حیطه ای می تونین خیلی موفق باشین و به درآمد بالا و تاثیرگذاری زیاد برسین که بهش علاقه داشته باشین. اگه علاقه وجود نداشته باشه، با اولین مشکلی که بهش برمی خورین، تسلیم میشین و به اولین چالشی که برمی خورین، درجا می زنین. علاقه باید وجود داشته باشه ولی باز هم این رو به شما بگم که گاهی علاقه از اول وجود داره و شما از بچگی می دونین دقیقاً به چه موضوعی علاقه مندین و میرین و در اون توانا میشین و تبدیل به ستاره میشین. گاهی علاقه در طی مسیر به وجود میاد. شما گاهی صرفاً نسبت به یک موضوعی کنجکاوین و وقتی واردش میشین، یواش یواش این علاقه تون توسعه و تعمیق پیدا می کنه و در طی یک زمان، عاشق کارتون میشین. مثال خودم رو بهتون بگم: وقتی من سال ها پیش وارد فعالیت آموزش زبان شدم، اولش، عاشق کار آموزش زبان نبودم. صرفاً یک نیازی در بازار بود و من هم توانمندی داشتم. ولی وقتی وارد شدم، یواش یواش با فیدبکی که از مردم می گرفتم، علاقه ام توسعه و تعمیق پیدا کرد و نهایتاً عاشق کار آموزش شدم و بعد از اون هم کارم رو به بحث رشد فردی و رشد کسب و کار توسعه دادم. پس یادتون باشه: علاقه گاهی از همون اول وجود داره و گاهی هم در طی مسیر به وجود میاد.

3 – و اما دایره سوم، نیاز بازاره. شما تنها وقتی می تونین در مسیر شغلیتون موفق بشین که گروهی از مردم با یک مشکل یا یک هدف وجود داشته باشن  و برای رفع اون مشکل یا رسیدن به اون هدف به شما نیاز داشته باشن. بنابراین، فکر بکنین که آیا برای کار شما بازاری وجود داره؟ قدیم تر ها، وقتی می گفتیم بازار صرفاً فکر می کردی به محله ات یا نهایتاً شهرت، ولی الان، با وجود اینترنت، اگر کمی خلاق باشی، کل جهان می تونه بازار تو باشه.

پس اگر بخوایم جمع بندی کنیم: نقطه طلایی شغلی و حرفه ای شما جاییست که توانایی های شما، علایق شما و نیاز بازار به هم می رسن. گاهی هر سه از همون اول وجود ندارن؛ مثلاً نیاز بازار هست و توانایی شما هم هست و یواش یواش برای شما علاقه ایجاد می شه. گاهی برعکس، نیاز بازار هست و شما به یک زمینه ای علاقه دارید و در اون حیطه کنجکاوید و یواش یواش وقت و انرژی میذارید و توانایی رو برای خودتون ایجاد می کنید.

در نهایت، اگه خوب بهش فکر کنید، مسیر موفقیت، از «خود شناسی» شروع می شه. از خودتون بپرسید: «توانایی های من و علایق واقعی من، کجاست؟»

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری