اثر جالب رومیو و ژولیت

 اثر جالب رومیو و ژولیت

آیا می دونید اثر Romeo and Juliet چیه؟ داستان Romeo and Juliet رو احتمالاً شنیدیم ؛ دو تا نوجوانی که علی رغم تمام تلاش های پدر و مادر شون برای این که به هم دیگه علاقه مند نشن ، حسابی عاشق هم دیگه شدن که داستان شون منتهی به تراژدی غم انگیز شد.

این داستان یک جور هایی نشون میداد که وقتی پدر و مادر زور می کنن نوجوان رو ، معمولاً اثر معکوس داره ، مثل یک بوم رنگ به خودشون بر میگرده و جالبه که در تحقیقات اخیر علم روانشناسی هم همین موضوع به همین شکل دوباره ثابت شده ؛ آقای دکتر Robert Cialdini یکی از متخصصان این زمینه در تحقیقاتی که انجام دادن و در کتاب شون مطرح می کنن ، اشاره کردن که دقیقاً در دنیای امروز هم وقتی پدر و مادر ها زور میکنن نوجوان ها رو ، اثر معکوس می گیرن.

آیا معنیش اینه که پدر و مادر ها هیچ نظری به نوجوان ها ندن؟ هیچ راهنمایی ارائه ندن؟ نه قطعاً این جوری نیست ؛ خیلی از اوقات نوجوان ها نیاز به راهنمایی دارن ، خیلی از اوقات پدر و مادر ها باید کمک بکنن نوجوان رو ؛ ولی شکل مطرح کردن نظر ، شکل کمک کردن می تونه متفاوت باشه.

پدر و مادر ها دیگه همین الان خودشون می دونن که زور کردن نوجوان ، منع کردنش ، جریمه کردنش ، تنبیه کردنش معمولاً اثر معکوس داره ، معمولاً ختم به جای خیری نمیشه.خب در عوض پس باید چیکار کرد؟ بهترین کار اینه که از نوجوان نظرش رو بپرسیم ، کنجکاو باشیم ، خوب گوش بدیم ، از اون بپرسیم « نظر خودت چیه؟ ».

اگر بخوای به یک دوست صمیمی ت راهنمایی بکنی و توصیه ای بهش ارائه بدی ؛ احتمالاً خودت چی میگی؟ و ازش بپرسیم « منافع این کار چیه؟ » ، « مضرات این کار چیه؟ ».

وقتی به نوجوان احترام بذاریم و نظرش رو بپرسیم و راجب نظرش کنجکاو باشیم ، قطعاً می تونیم تاثیر گذاری بهتری روی او داشته باشیم.

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری