تجربه کرونا و تجربه جنگ

 تجربه کرونا و تجربه جنگ

Tareq Hadhad :

من سر میز شام نشسته بودم با خانواده ام ، ساعت 6 عصر که ناگهان صدای انفجار از اطراف ساختمون شنیدیم ؛ اولین باری بود که صدای هلیکوپتر ، تانک و فریاد سرباز ها رو می شنیدمکه از مردم هویت اون ها رو می پرسیدن و می خواستن وارد خونه ها بشن. همه خیلی ترسیده بودن.

معلوم شد که شوخی در کار نیست و باید به زیرزمین می رفتیم ، وسط تابستون ما توی زیر زمین موندیم ، بیش از پنج روز بدون برق ، بدون غذا ، بدون آب ، بدون هیچ یک از ضروریات زندگی ؛ اون جا موندیم در حالی که نمی دونستیم چه آینده ای در انتظارمونه و منتظر لحظه ی مرگ بودیم ، منتظر لحظه ای بودیم که سقف روی سرمون خراب بشه ؛ چون همه ی ساختمون های اطراف داشتن فرو می ریختن و بمباران می شدن.

روز ششم به خانوادم گفتم نمی تونیم دست روی دست بگذاریم و هیچ کاری نکنیم ؛ اگه قراره بمیریم من ترجیح میدم در حال تلاش برای نجات خانوادم بمیرم ، در حال تلاش برای نجات بچه ها و تلاش برای نجات بقیه.

بعدش از ساختمون زدیم بیرون و از اون زمان ، یعنی سال 2012 ، اعضای خانوادم سوریه رو ترک کردن و به راه های مختلف رفتن.اون ها الان پراکنده ان. داخل بیش از 26 کشور دنیا ؛ خانواده ی من الان داخل کانادا ، آمریکا ، برزیل ، آلمان ، جامائیکا ، ژاپن ، مصر و ترکیه هستن ، بعضی هاشون الان توی سوریه و لبنان ، و توی اردن هستن.همه جا. تصور کنید جنگ چه ها که نمی کنه.

خب ، وقتی از سال گذشته این بیماری همه گیر شیوع پیدا کرد ، همه دائم از من می پرسن « راجع به این همه گیری نظرت چیه ؟ » ، « آیا این واقعاً خطرناک ترین چیزیه که می تونه رخ بده؟». من می گم نه ! ما قطعاً تلاش کردیم در زمان جنگ زندگی کنیم که البته می تونه خیلی وحشتناک تر باشه.

من یاد گرفتم از زندگی در طول جنگ ؛ چیزی که شما رو نکشه ، قوی ترتون می کنه و اینو فهمیدم که در هر بحرانی نیاز های ما برای خوشبختی و خواسته های ما برای خوشبختی تغییر می کنن. در زمان زندگی در جنگ این رو فهمیدم ؛ معنی خوشبختی این نیست که چیزی رو که میخوام داشته باشم. بلکه معنی خوشبختی دانستن قدر چیز هایی یه که دارم.

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری