تشویق می تونه مضر باشه

تشویق می تونه مضر باشه

بیشتر ما از اهرم های تشویق و تنبیه برای ایجاد انگیزه و افزایش عملکرد افراد تحت نظارتمون، مثلاً بچه هامون، دانش آموز هامون و کارمندهامون استفاده می کنیم. مثلاً بهشون میگیم که :«اگه این کار رو بکنی، بهت جایزه میدم!»، اگه این کار رو بکنی، حقوقت میره بالاتر!» یا «اگه این کار رو نکنی، تنبیه میشی!»

جالبه که بدونید که در تحقیقات وسیع دانشگاهی، مثلاً در دانشگاه M.I.T یا در مدرسه اقتصاد لندن یا حتی در کشور های آسیایی مثل هند، نشون داده شده که اهرم های تشویق و تنبیه در غالب اوقات عملکرد افراد و انگیزه درونیشون رو پایین میاره! خیلی جالبه! در تحقیقات وسیع دانشگاهی نشون داده شده که اهرم های تشویق و تنبیه فقط برای کار هایی  که خیلی ساده و مکانیکی هستن جواب میدن؛ کار هایی که شاید در قرن های گذشته پدربزرگ های ما و پدرجد های ما لازم بوده برای گذران امورشون انجام بدن. مثلاً اگر کسی در یک کارخانه ای باشه و مثلاً داره یک پیچی رو سفت می کنه، اگه تو بهش بگی :«اگه تو کارت رو خوب انجام بدی، من تشویقت می کنم!» یا «اگه کارت رو خوب انجام ندی، من تنبیهت می کنم!» این، روی اون تاثیرگذاره، چون کار خیلی ساده هست و مکانیکیه؛ مثلاً تعداد پیچ بیشتری رو سفت می کنه و سریعتر عمل می کنه.

ولی در دنیای امروز و در قرن بیست و یکم،که مسائل به این سادگی نیست و افراد باید خلاق باشن و باید مشکلات پیچیده رو حل کنن و راه حل های خلاقانه پیدا بکنن، تحقیقات وسیع دانشگاهی، چه توسط روان شناس ها و چه اقتصاددان ها، نشون داده که تاثیر معکوس و تاثیر منفی داره. چی کار باید کرد؟ به جای اهرم تشویق و تنبیه، توصیه میشه که باید به افراد تحت نظارتمون خودمختاری و استقلال داد! مثال براتون بزنم: مثلاً در شرکت گوگل که همه مون می شناسیم، یک اصلی برای کارمند ها وجود داره به نام اصل بیست درصد، به این معنی که کارمندان بیست درصد از زمانشون رو می تونن روی هر پروژه ای که دلشون بخواد خودمختارانه و با انتخاب خودشون، زمان بذارن و روی اون کار بکنن و چالش های مورد علاقه شون رو حل بکنن. و بسیاری از محصولات گوگل که ما امروزه استفاده می کنیم، مثلاً Gmail (ایمیل معروف گوگل)، در همین زمان بیست درصد درست شده! یعنی این جوری نبوده که از بیرون کسی دیکته بکنه خود فرد خودمختارانه رفته یک راه حلی برای یک مسئله ای پیدا کرده و الان این قدر موفق شده!

پس به جای اهرم فشار و تشویق و تنبیه، دادن خودمختاری و استقلال تاثیر بهتری داره. ممکنه فکر کنید این فقط در دنیای کسب و کاره. نه! تحقیقات وسیع دانشمند هایی مثلاً مثل هری هارلو و ادوارد دیسی و غیره، نشون داده که حتی برای بچه ها و برای دانش آموز ها و در محیط های دیگه هم همین مسئله وجود داره و برای همینه که شما الان می بینین روز به روز تعداد مدارسی مثل مدارس مونته سوری و غیره بیشتر میشه که اصل بر اینه که به دانش آموز خودمختاری بدی و اجازه بدی او پروژه های مورد علاقه اش رو پیدا بکنه و از بیرون چیزی تحمیل نشه و از اهرم تشویق و تنبیه خیلی استفاده نشه.

حالا نکته ای که برای من و شما وجود داره اینه که اگر میخوایم در افراد تحت نظارتمون، مثلاً در بچه مون، در دانش آموزمون و در کارمند هامون، انگیزه بیشتری ایجاد کنیم، بیایم فکر کنیم که در عصر امروز و در قرن بیست و یکم، اهرم های تشویق و تنبیه در غالب موارد اثر معکوس داره. چی کار باید کرد؟ باید به افراد تحت نظارتمون استقلال بیشتر بدیم و خودمختاری بیشتری بدیم تا اون ها با میل خودشون انتخاب بکنن که چگونه و چطور کارشون رو انجام بدن.

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری