شکرگزاری چطوری می تونه روی موفقیت ما تأثیر گذار باشه؟

شکرگزاری چطوری می تونه روی موفقیت ما تأثیر گذار باشه؟

این که ما بابت داشته هامون در زندگی یا الطاف بقیه ی آدم ها نسبت به خودمون قدردانی بکنیم ، شکرگزاری کنیم چطوری می تونه باعث موفقیت مون بشه؟ شاید ما دیدمون همیشه این بوده که شکرگزاری صرفاً نشونه ی ادب ماست ولی آیا تأثیر دیگه ای هم داره؟

تحقیقات وسیع دانشگاهی ؛ مثلاً دانشمندان بزرگی مثل Robert Emmons نشون میده که شکرگزاری در سه شکل مختلف می تونه تأثیر بسیار جالبی روی موفقیت و شادی بیشتر ما بگذاره.

اولاً شکر گزاری باعث میشه ما شادتر بشیم و خصوصاً وقتی درگیر غم و غصه و استرس هستیم ؛ شکرگزاری باعث میشه که ما ذهن مون از اون اتفاقات منفی ، از ضرر ها ، از شکست ها ، از نگرانی ها منحرف بشه و بیاد روی داشته ها ، روی اتفاقات مثبت ، روی آدم های مثبت زندگی مون متمرکز بشه ؛ با این کار شکرگزاری می تونه ما رو شادتر و خوشحال تر بکنه.

تأثیر دومی که شکرگزاری می تونه داشته باشه اینه که روابط اجتماعی ما رو تقویت می کنه ؛ وقتی خوب بهش فکر کنید وقتی ما از کسی که بهمون یک خوبی کرده قدردانی می کنیم قطعاً باعث تقویت روابط ما با اون فرد میشه و در دراز مدت این به نفع ما خواهد بود.

اما سومین تأثیر شکرگزاری که در سال های اخیر مشخص شده ؛ تأثیرات جسمانی و فیزیکی شه.

مثلاً تحقیقی که روی بیماران قلبی انجام شده ؛ بیمارانی که در شرف نارسایی قلبی مرگبار بودن نشون داده که وقتی پزشک ها اومدن این ها رو به دو گروه تقسیم کردن و هشت هفته این ها رو تحت نظر گرفتن ؛ گروه اول درمان معمولی رو دریافت کرده ، گروه دوم درمان معمولی به اضافه ی تمرین شکرگزاری.

در انتهای هشت هفته دیدن گروه دوم که شکرگزاری رو به طور منظم انجام داده از نظر نشانه های نارسایی قلبی وضعیت بهتری داره و تورم عضله ی قلب در اون ها کمتر شده.

بنابراین شکرگزاری صرفاً نشانه ی ادب نیست ؛ می تونه از نظر روحی ، از نظر روابط اجتماعی و از نظر حتی جسمانی تأثیرات بسیار مثبتی روی ما داشته باشه. می خوام ازتون دعوت بکنم زیر همین ویدیو سه تا چیز یا سه تا فرد رو که بابت ش می خواین قدر دانی و شکرگزاری کنید برای من بنویسید.

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری