تکنیک جالب شطرنج بازان

تکنیک جالب شطرنج بازان

شطرنج باز های حرفه ای برای بهتر کردن بازی خودشون میان و بازی های واقعی اساتید بزرگ شطرنج رو تحلیل می کنن. اون ها میان بازی های واقعی رو جلوی خودشون قرار میدن و پوزیسیون هایی که در بازی واقعی اتفاق افتاده رو نگاه می کنن و از خودشون می پرسن: «اگر من جای این استاد شطرنج یا اون استاد شطرنج بودم، چه مهره ای رو حرکت می دادم؟» این تمرین به اون شطرنج باز کمک می کنه که یواش یواش دانش، مهارت و تسلط خودش رو، در سطح اول جهانی، بالاتر و بالاتر ببره.

ولی فکر نکنید که این تکنیک فقط مخصوص بازی شطرنجه! در دنیای بیزنس هم از همین روش استفاده میشه. حدوداً صد سال پیش، مدرسه کسب و کار هاروارد روشی رو در آموزش بیزنس معرفی کرد به نام  Case Methodیا متد بررسی موردی. در این روش مسائلی از دنیای بیزنس به دانشجوها ارائه می شد و اون ها باید می اومدن و فکر می کردن که اگر جای صاحب بیزنس بودن، چه تصمیمی می گرفتن. این کار رو می کردن یا اون کار رو می کردن؟ خب، خود دانشجو روی این مسئله فکر می کرد، هم کلاسی هاش فکر می کردن، بازخورد می گرفتن و این یواش یواش در طی زمان به دانش، مهارت و تسلطشون اضافه می کرد.

برای من و شما این چه کاربردی می تونه داشته باشه؟ ما در دنیای روزمره و در زندگی روزمره مون هم می تونیم ازش استفاده کنیم. حالا چه محصلیم، دانشجوییم، صاحب کسب و کاریم، کارمندیم یا به دنبال یک تغییر مهمی در زندگیمون هستیم، فرقی نمی کنه! ما هم می تونیم از این مهارت ها استفاده کنیم. مثلاً فرد میخواد بره و در یک مصاحبه کاری شرکت کنه. می تونه از خودش بپرسه که در چه موقعیت های فرضی قرار می گیره، احتمالا چه سوالاتی از او پرسیده خواهد شد و خودش رو برای اون حالت ها آماده کنه. در این زمینه می تونه از مدرسی یا مربی یا کوچی هم خب طبیعتاً استفاده کنه. یا مثلاً کسی که میخواد بره و یک آزمونی بده. می تونه خودش رو از قبل با آزمون های آزمایشی و سوالات شبیه ساز مواجه بکنه و فکر کنه که اگر در اون موقعیت بود، چگونه تصمیم می گرفت.

مدل شطرنجی افزایش عملکرد ما رو در موقعیت هایی قرار میده که باید از خودمون بپرسیم: «اگه من در این موقعیت بودم، چی کار می کردم؟» و این تصمیم گیری ها و این تمرین های عامدانه، یواش یواش و در طی زمان به ما دانش، مهارت و تسلط بالاتری خواهد داد.

پس از امروز کنجکاو باشین! حتی اگر یک نفر دیگه دور و برتون با یک مسئله پیچیده مواجه میشه، از خودتون بپرسین: «من اگه جای او بودم، چی کار می کردم؟»

 

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری