دانشگاه هاروارد: تو می توانی جوان تر شوی

دانشگاه هاروارد: تو می توانی جوان تر شوی!

چند سال پیش ، خانم دکتر Ellen Langer روانشناس دانشگاه Harvard و تیم شون یک آزمایش خیلی جالبی رو انجام دادن ؛ اون ها یک تعدادی افرادی که در سنین هفتاد هشتاد سالگی بودن رو داخل یک ساختمانی آوردند که طوری دکوراسیون شده بود که نماینده ی بیست سال قبل بود ؛ به عبارت دیگه مبل های داخلش ، وسایل داخلش ، نوع تلویزیون داخلش ، مجلات و کتاب های داخلش طوری بودن که نماینده ی بیست سال قبل بودن.

از افراد مورد آزمایش خواسته شد که پنج روز در این محیط باشن و البته طوری رفتار بکنن که انگار بیست سال جوان تر اند ؛  مثلاً بهشون گفته شد شما الان هفتاد سالته فرض کن پنجاه سالته ، مثل زمان پنجاه سالگیت رفتار کن ، شما الان هفتاد و پنج سالته فرض کن بیست سال جوان تری و مثل اون دوره رفتار کن ؛ برای همین مثلاً این افراد اگه قرار بود وسایل شون رو از پله ها ببرن بالا ، ببرن توی اتاق شون ، کسی کمک شون نمی کرد چون فرض بر این  بود که بیست سال جوان تر اند.

خانم دکتر Ellen Langer باورش این بود که با تغییر ذهنیت و رفتار این افراد ، یک تغییرات اساسی در این ها رخ خواهد داد ؛ هدف این آزمایش این نبود که افراد رو مجبور کنن در گذشته زندگی کنن بلکه هدف این آزمایش این بود که بررسی کنن وقتی ذهن افراد و رفتار افراد عوض میشه ، آیا در نتایج شون هم تغییر ایجاد میشه؟چه نتیجه ای حاصل شد؟.

به طور خلاصه این افراد جوان تر شدند ؛  منظورم اینه که از نظر بیولوژیک ، از نظر فیزیولوژیک واقعاً بدن شون جوان تر شد! نشون داده شد افرادی که مثلاً با عصا و با قوز اومده بودند توی این ساختمان ، بعد از پنج روز خیلی هاشون تونستند بدون کمک عصا ، بدون کمک هیچ کس دیگری با قامت افراشته از اون ساختمان خارج بشن ؛ آزمایش های فیزیولوژیکی که روی این افراد انجام شد نشون داده شد که شنوایی شون ، بینایی شون ، اشتها شون و حتی حافظه شون ظرف پنج روز بهتر شده بود.

خانم دکتر Ellen Langer بعد از این آزمایش گفت که معلوم شد با تغییر ذهنیت و تغییر رفتار این افراد واقعاً از نظر بیولوژیک در سطح سلولی در این افراد تغییر ایجاد شده ؛ حالا نتیجه ش برای من و شما چیه؟ ما هم باید به این مسئله فکر کنیم که با تغییر ذهن مون ، با تغییر رفتار مون آگاهانه می تونیم نتایج متفاوت برای خودمون خلق کنیم ، ما می تونیم تصمیم بگیریم از نظر ذهنی و از نظر رفتاری شجاع تر باشیم ، ما می تونیم تصمیم بگیریم از نظر ذهنی و از نظر رفتاری باهوش تر باشیم ؛ اگر دائماً تا حالا به خودمون گفتیم : « من خنگم ، من کم رو ام ، من خجالتی ام » . می تونیم با تغییر ذهن مون و تغییر رفتار مون آگاهانه تصمیم بگیریم و نوع دیگری رفتار بکنیم. Goethe سال ها پیش در یک جمله ی معروفش این رو گفت : « فکری که راجع به یک بچه داری ، نوع رفتارت رو با اون بچه رو تعیین می کنه و نوع رفتاری که با یک بچه داری  نهایتا شخصیت اون رو شکل میده ».

یکم بهش فکر بکنین ؛ فکری که ما داریم نهایتاً می تونه شخصیت خودمون یا شخصیت افراد دیگه رو در اون ها شکل بده.

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری