انگیزت ضعیفه؟ اینو ببین

انگیزت ضعیفه؟ اینو ببین

خیلی ها به من میگن: «آقای اناری! ما معلمیم! چطوری می تونیم انگیزه رو در دانش آموزهامون بیدار کنیم؟ ما مربی هستیم! چطوری مراجعینمون رو مسئولیت پذیرتر کنیم؟ ما مدیر هستیم! چطوری می تونیم کارمندان با انگیزه تری داشته باشیم؟»

موضوع انگیزه یکی از موضوعات مورد تحقیق دانشمندان در اعصار گذشته بوده. یکی از دانشمندان صاحب نظر در این زمینه آقا دکتر ادوارد دیسیه که نکته خیلی مهمی  در مورد انگیزه های درونی و بیرونی مطرح می کنه. ایشون میگه: «انگیزه های درونی همیشه در دراز مدت موثرتر و موفق تر از انگیزه های بیرونی هستن». به عبارت دیگه، اگر شما به بچه های کوچولو نگاه کنین، اون ها برای یادگیری انگیزه درونی و کنجکاوی درونی دارن. ولی به دانش آموزهای بزرگتر که نگاه می کنین، می بینین این انگیزه به یک دلایلی از بین رفته و اون عطش لازم برای یادگیری رو دیگه ندارن.

عوامل بیرونی و انگیزه های بیرونی، خصوصاً تشویق و تنبیه، در کوتاه مدت تاثیرگذاره. ولی در دراز مدت، انگیزه درونیه و اون عطش درونیه که فرد رو به موفقیت می رسونه.

چطور می شه انگیزه های درونی رو افراد تقویت کرد؟ چطوری می تونیم در دانش آموزهامون، مراجعینمون یا در کارمندهامون انگیزه رو تقویت کنیم؟ آقای دکتر دیسی میگه: «اینجا باید بین اختیار و کنترل تمایز ایجاد کرد». وقتی فرد انتخاب می کنه و اختیار داره روی یک هدف یا کار خاص تمرکز کنه، انگیزه درونیش بیدار میشه. ولی وقتی فرد حس می کنه تحت کنترل عوامل بیرونیه (عامل های کنترل کننده ای مثل تشویق یا تنبیه معلم، مربی یا مدیر) اون وقت انگیزش ضعیف تره و مسئولیت پذیری پایین تری داره.

اگه انگیزتون ضعیف شده و اگه تنبلی می کنین، سوال اساسی که شما باید از خودتون بپرسین، اینه: آیا خودمختارانه این هدف و این کار رو انتخاب کردید یا تحت کنترل عوامل بیرونی بوده؟ آیا خودتون انتخاب کردین که روی این هدف وقت، انرژی و سرمایه بذارین؟ یا صرفاً به خاطر عوامل بیرونی مثل پدر و مادر، صدای همسالان و نظرات مردم در اجتماع دارین روی این موضوع کار می کنین؟ یادتون باشه: انگیزه درونی وقتی بیدار میشه که شما با اختیار خودتون هدفتون رو انتخاب کنین.

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری