آیا میتوان در چند رشته متخصص شد؟

 آیا میتوان در چند رشته متخصص شد؟

دکتر اناری : دوست دارم از شما راجع به کسانی که متخصص چندین رشته هستن ، سؤال بپرسم ؛ به خاطر دارم که وقتی که با گروه ما در تورنتو صحبت می کردید گفتید که متخصص چندین رشته هستید. لطفاً اول به ما بگید که متخصص در چند رشته به چه کسی میگن و بعد من در ادامه یک سوال می پرسم.

دکتر دی مارتینی : بسیار خوب ، امکانش هست یک پس زمینه ای تعریف کنم؟

دکتر اناری : حتماً ، لطفاً ادامه بدید!.

دکتر دی مارتینی : من در بچگی با چالش های یاد گیری رو به رو بودم ، تا قبل از ۱۸ سالگی ، خوندن بلد نبودم و مرد بزرگواری رو دیدم وقتی که ۱۷ ساله بودم ، حدود یک هفته قبل از هجدهمین تولدم که سخنرانی کرد که واقعاً به من الهام بخشید و اولین شبی که به این فرد گوش دادم برای اولین بار فکر کردم که شاید می تونم مشکلات یادگیری خودم رو حل کنم و شاید روزی بتونم بخونم و رویای خردمند شدن رو پیدا کردم.

اون شب ، رویای معلم شدن خودم رو دیدم که انتظارش رو نداشتم و این باعث شد من بخوام خوندن رو یاد بگیرم و سعی کنم به مدرسه برگردم

چون ترک تحصیل شده بودم ؛ من هرگز دبیرستان رو تموم نکردم و در راه برگشتن به مدرسه نتونستم اولین کلاس رو بگذرونم و شکست خوردم و تقریباً رویام رو رها کردم ؛ اما یک حرفی که مادرم به من زد نظرم رو عوض کرد.

 

  دسترسی فوری به کارگاه رایگان دکتر اناری برای غلبه بر تنبلی، ترس و اتلاف وقت - علمی، کاربردی، به زبان ساده

 

مادرم گفت : پسرم ، چه تو تبدیل به یک معلم بزرگ بشی و فیلسوف بشی و مثل رویاهات در جهان سفر کنی ، چه برگردی به هاوایی و روی موج های عظیم سوار بشی که قبلاً مشغول به همین کار بودم و چه برگردی به خیابان و یک بچه خیابانی باشی همون طور که چندین سال بودی ، فقط میخوام بدونی که هر کاری هم بکنی ، من و پدرت تو رو دوست داریم.

وقتی که این حرف رو زد ، دستم رو مشت کردم ، به بالا نگاه کردم و چشم اندازی رو دیدم که همون شبی که پال برگ رو ملاقات کردم دیده بودم ؛ همون کسی که به من الهام بخشید که امروز به شکل یک نقاشی بزرگ در دفترم هست و من در حال سخنرانی در مقابل یک میلیون آدم بودم و همه ساختمان های مشهور در شهر های مهم در پس زمینه حضور داشتن و من بعد از این که این حرف رو زد ، این چشم انداز رو دیدم و به خودم یک عبارتی گفتم :  گفتم من بر خوندن تسلط پیدا می کنم ، بر مطالعه کردن و یادگیری تسلط پیدا می کنم ، هر کاری لازمه رو انجام میدم ، هر مسافتی لازمه طی می‌کنم ، هر بهایی لازمه رو می پردازم تا به کار مورد علاقه خودم در این دنیا برسم ؛  نمیذارم هیچ انسانی ، حتی خودم ، مانع راهم بشه.

مادرم رو بغل کردم و به اتاقم رفتم ؛ یک دیکشنری بیرون آوردم و شروع کردم به حفظ کردن ۳۰ لغت در روز. وقتی که دایره لغاتم زیاد شد تونستم مدرسه رو بگذرونم ؛ مادرم در روز ۳۰ لغت رو ازم می پرسید تا مطمئن بشه که می تونم مدرسه رو بگذرونم ؛ وقتی یاد گرفتم و شروع به خوندن کردم دیگه نمی خواستم دست از مطالعه بکشم و شروع کردم و تا می تونستم مطالعه کردم ؛ در روز ۱۶ ، ۱۸ و گاهی ۲۰ ساعت در روز مطالعه می‌کردم.

یک سال بعد ، در مدرسه پذیرفته شدم و مادرم از من پرسید که برای تولدم چه کادویی دوست دارم ؛ من در روز شکرگزاری به دنیا اومدم و کادوی کریسمس چی دوست دارم. به مادرم گفتم من بزرگ ترین آموزه های روی کره زمین رو میخوام و بزرگ ترین نوشته ها و اصولی رو میخوام که با گذر زمان ارزش خودشون رو ثابت کردن و توسط خردمندترین افراد روی کره زمین نوشته شدن. مادرم گفت : مطمئنی یک تی شرت نمیخوای؟ و گفتم : نه ، من بزرگ ترین ایده های افراد خردمند رو میخوام ، فلسفه های بزرگ و برندگان نوبل و بزرگ ترین ایده های موجود رو میخوام.

مادرم یک برادر داشت ؛ عمو رالف من ، پروفسور دانشگاه M.I.T بود و به عنوان هدیه دو جعبه چوبی ۶ در ۶ در ۶ فوتی بزرگ که شامل هزاران کتاب بود ، با یک کامیون باربری برای من فرستاد و من فقط یک گوشه نشستم و راجع به هر رشته قابل تصوری که می‌شد ، مطالعه کردم و یادم میاد که کتاب های رنه دکارت رو خوندم و کتب فیلسوف های غربی رو خوندم ؛ از نیچه گرفته تا دکارت و به یاد دارم که گفت دوست داره ادیب بشه و من رویای آگاه تر شدن رو داشتم ؛ و پال برگ مردی که اون شب به من الهام بخشید گفت که میخواد قوانین جهانی رو مطالعه کنه و راجع به قوانین جهانی صحبت کرد.

وقتی رفتم راجع به قوانین جهانی مطالعه کنم و این کتاب ها در همه این حیطه ها رو مطالعه کردم ، می خواستم رایج ترین وجه مشترک رو پیدا کنم ؛ کلی ترین قوانین موجود که در هر حیطه ای ، با گذر زمان به اثبات رسیدن ؛  بنابراین لیستی از همه رشته ها و شاخه های دانش تهیه کردم و متعهد شدم که حداقل صد کتاب راجع به هر کدوم بخونم و این شامل ۳۰۰ رشته مختلف می شه.

بنابراین تونستم کلی ترین قوانین رو پیدا کنم که در هر یک از این رشته ها با گذر زمان خودشون رو ثابت کردن توسط خردمندان بزرگی که مبتکران این علوم هستن و بعد می خواستم که این رو با رشد ذهنی بشریت و رابطه بین آگاهی و پتانسیل انسان پیوند بزنم تا انسان ها بتونن زندگی هایی با انگیزه ، با شکوه و برجسته داشته باشن ؛ بنابراین در ۴۷ سال گذشته ، مأموریت من همین بوده و تا جایی که میشه این رو با آدم ها در هر جای این کره به اشتراک میذارم ؛  به همین دلیله که در بین یک سمینار ، یک سمینار دیگه برگزار می کنم.

دکتر اناری : به سوالم برگردیم دکتر دی مارتینی ؛ متخصص چندین رشته کسی هست که یک جور رهبره یا در رشته ها و صنعت های مختلف ، بسیار با اطلاعات هست.

دکتر دی مارتینی : خیلی ها این طورن.

دکتر اناری : و شما یکی از این افراد هستین ؛  اما این باور عمومی رو امروزه زیاد می شنویم که باید در یک حیطه خاص متخصص باشی.

دکتر دی مارتینی : می دونم.

دکتر اناری : و همزمان کسانی مثل شما رو هم می بینیم که خیلی با اطلاعات هست و در واقع رهبر چندین رشته مختلف هست ؛ چطور این ممکنه؟ راجع به این باور عمومی که باید متخصص یک رشته خاص بود ، چی فکر می کنید؟

دکتر دی مارتینی : اگر راجع به اکثریت افرادی مطالعه کنید که بزرگ ترین تغییر ها رو در جهان رقم زدن ، همگی متخصص چندین رشته بودن ؛ داوینچی ، نیوتن انیشتین ، هربرت اسپنسر ؛ می تونم این لیست رو ادامه بدم ، یک لیست خیلی طولانی از این افراد دارم : خب شاید اون ها در یک حیطه خاص شروع کرده باشن و بعد به حیطه های دیگه رفتن.

من کارم رو در زمینه سلامت و فیزیولوژی شروع کردم ؛ من نورولوژی و فیزیولوژی و غددشناسی و جنین شناسی تدریس کردم ، هر چیزی که مربوط به فیزیولوژی بود ، نقطه شروع من محسوب می‌شد. این حیطه اصلی من بود ، اما متوجه شدم که حرفه های درمانی مربوط به درون انسان بود ، نه فقط مربوط به دنیای بیرون. مردم چیز هایی رو در دنیای بیرون سرزنش می‌کردن ؛ فرض کنید من به ویروس نگاه کنم و دنبال واکسن بگردم به جای این که هموستازی بدن انسان رو درک کنم ؛ بنابراین علاقه داشتم انسان ها رو از درون قدرتمند کنم نه این که با سرزنش کردن دنیای بیرون اون ها رو تضعیف کنم ؛ بنابراین در اون حیطه شروع کردم و من رو به همه رشته ها برد ، چون مثلاً اگر قرار باشه راجع به تغذیه مطالعه کنم که کردم و تدریس هم کردم ؛ میخوام بپرسم که ویتامین ها و مواد معدنی چی هستن و از چی تشکیل شدن و ریشه این مواد کجاست؟ اخیراً این کار رو تموم کردم و الان در یک سمیناری هستم که در اون سمینار فیزیک خورشیدی تدریس می کنم ؛ چون بیشتر این اتم هایی که اجزای بدن رو تشکیل میدن. شش اتم اصلی ؛  کربن ، هیدروژن ، نیتروژن اکسیژن ، فسفر و سولفور حدود ۹۹ تا ۹۸ درصد بدن ما از اون ها تشکیل شده. در کوره های خورشیدی دچار همجوشی می شن ؛ بنابراین خورشید و اخترشناسی ستاره ای برای مطالعات تغذیه ای من لازم بود و این من رو به سمت کیهان شناسی برد که کتابی در موردش خوندمذو من رو به زمین شناسی بردذو کانی شناسی و حیطه های زیاد و متفاوت دیگه.

بنابراین وقتی رفتار انسان رو مطالعه می کنم هر چیزی که ممکنه یک دید تازه به من بده که بتونم پتانسیل یک انسان رو تا حداکثر استفاده کنم ، من رو به هر زمینه و رشته ای می بره ، نمی شه رشته ها رو از هم جدا کرد.پس درسته ، برای شروع کردن نیاز به تخصص هست اما در اون نقطه متوقف شدن ، به نظر من ، رضایت بخش نیست ؛ چون برخی از بزرگ ترین بینش ها از متخصصین چند رشته به دست اومدن ؛ تضمین می‌کنم که اگر این لفظ رو در گوگل وارد کنید و لیست مردم رو ببینید ، می بینید که همه اون ها در این سیاره تغییراتی ایجاد کردن.

بنابراین من به مبتکران رشته ها علاقه دارم که جرأت داشتن ایده های جدید رو مطرح کنن درسته؟. چون علاقه ای به پیروی از یکنواخت بودن سایر مردم ندارم ؛ دوست دارم ایده های جدید خلق کنم که به بشریت خدمت کنن و برای این کار باید به قدری نسبت به علم خودت مطمئن باشی که بتونی یک چیز بارز برای انجام این هدف خلق کنی چون خیلی از مردم هستن که ایده های بزرگی دارن ، اما به قدری برای خودشون ارزش قائل نیستن که اون ها رو به دنیا عرضه کنن خودشون رو با بقیه مقایسه می کنن به جای این که اون ها رو با کار های روزمره خودشون و والا ترین ارزش هاشون و مأموریتشون مقایسه کنن و به این موضوع اعتقاد کامل دارم و شاید یکم از این لحاظ عجیبه که میخواستم همه این ها رو بخونم ، اما من راجع به همه این رشته ها کتاب نوشتم ؛ راجع به ۳۰۰ رشته در مورد هر یک ، کتاب هایی رو نوشتم ؛ بنابراین میخواستم راجع به اون ها اطلاعات داشته باشم و شکرگزار هستم چون همه این ها به رفتار انسان مربوطه. بنابراین تمرکز اصلی من رفتار انسان هست اما همه چیز های دیگه به رفتار انسان مربوط میشه.

پس رفتار انسان ها رو به هم ربط دادم ؛ چطور بهترین رفتار رو در انسان ایجاد کنم.

 

  دوست دارید کوچ حرفه ای شوید و مهارتهای کوچینگ را یاد بگیرید؟ ثبت نام دوره VIP تربیت کوچ حرفه ای ستاره شمال ادامه دارد. 

 

دکتر اناری : درسته ، و باور دارم که این مفهومی که الان با ما به اشتراک گذاشتین ، خیلی از ماها رو از استرس رها می کنه ؛ چون خیلی از ما استرس این موضوع رو داریم که تصمیم شغلی درست رو بگیریم.

آیا باید روی این موضوع تمرکز کنم یا روی دیگری؟ ، به هر دو علاقه دارم ، آیا باید این کار رو بکنم یا اون کار رو؟ دوستان ، می تونین ببینین دکتر دی مارتینی ۳۰۰ رشته مختلف رو دنبال کردن و کتب مختلفی رو در زمینه های مختلف نوشتن و رهبر زمینه های متفاوت بسیاری محسوب میشن.

برای بیشتر وارد شدن در این موضوع وقتی که داشتم کتاب تون رو می خوندم ، دکتر دی مارتینی...

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری