برای موفقیت، کارت رو این طور تحلیل کن

برای موفقیت، کارت رو این طور تحلیل کن

افراد فوق موفق صاحب قدرت تمایز، تشخیص و تحلیل حرفه ای هستند! مثلاً یک موزیسین حرفه ای می تونه تشخیص بده که صدایی که می شنوه معادل کدوم نت موسیقیه یا وقتی یک ملودی رو می شنوه، فاصله بین دو نت رو می تونه تشخیص بده که این ربع پرده بود یا نیم پرده؟ در حالی که یک شنونده معمولی، لزوماً نمی تونه این کار ها رو انجام بده!

یا مثلاً یک نقاش حرفه ای، وقتی یک اثر نقاشی رو می بینه می تونه تشخیص بده که خالق اثر موقع خلق اثر، چه حسی داشته، براشش رو روی کاغذ چه طوری تکون داده و خیلی جزئیات دیگه! در حالی که یک بیننده معمولی، صرفاً یک تصویر کلی رو مشاهده می کنه.

مثال های دیگه براتون بزنم: فرض کنید شما یک آزمون زبان دارین. میرین یک آزمون آزمایشی شرکت می کنین، نتایجش میاد و نتایجتون رو تحلیل می کنین. به این نتیجه می رسین که مثلاً در بحث Reading Comprehension و در بحث درک مطلب مشکل دارین. خب این یک نتیجه گیری یک آدم متوسط و معمولیه. ولی اونی که فوق موفقه، میاد و دقیقتر میشه و تمایز بیشتری به خرج میده. اون فرد میاد نگاه می کنه: «اوکی، مثلاً در Reading Comprehension مشکل دارم،  کدوم سوالاتیه که می تونم جواب بدم؟ کدوم سوال هاییه که ضعف دارم؟ چه تکنیکی، چه دانشی و چه مهارتی نیاز دارم برای این که اون نوع سوال خاص رو بتونم پاسخ بدم؟» و میره روی اون کار می کنه.

یا مثلاً در دنیای بیزنس و در دنیای تولید محتوا، یک فرد معمولی میاد نگاه می کنه به پست های مختلفش: «اوکی، این پست کامنت زیاد گرفته، اون پست کامنت کم گرفته، به نظر می رسه که این نوع پست بهتر جواب میده!» و روی اون متمرکز میشه. این بد نیست! ولی آدم فوق موفق، میاد به جزئیات بیشتری توجه می کنه: «به نظر می رسه از کامنت هایی که اومده، این خصوصیت این پست رو بیشتر دوست داشتن!» یا «به نظر می رسه از کامنت هایی که برای پست ناموفق اومده، با انرژی من ارتباط برقرار نکردن. شاید تایتل ویدیو خوب نبوده!» و جزئیات دیگه.

همون طور که می بینید، آدم های فوق موفق، قدرت تمایز، تشخیص و تحلیل خیلی قوی دارن. اون ها به جزئیاتی توجه می کنن که آدم های متوسط و معمولی، اصلاً اون ها رو نمی بینن! و این توانایی رو از این جا به دست آوردند که مدت های طولانی دانش و مهارت در حیطه خودشون به دست آوردند و تمرین فراوان انجام دادند. مثل اینه که یک نفر میگه :«این شیء سیاهه!» ولی یک نفر دیگه، صد ها طیف رنگی در همون رنگ سیاه می بینه!

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری