چگونه عزت نفس مان را تقویت کنیم؟

چگونه عزت نفس مان را تقویت کنیم؟

خیلی ها از من می پرسن: «آقای اناری! چطور عزت نفس خودمون و افراد تحت نظارتمون، بچه هامون، دانش آموز هامون، مراجعینمون و کارمند هامون رو تقویت کنیم؟». یک فرهنگ رایجی این روز ها وجود داره و اون اینه که همیشه از افراد تحت نظرمون تعریف بکنیم و تشویقشون بکنیم! مثلاً دانش آموز اگه امتحانی داده و خراب کرده، بهش بگیم: «نه، تو تلاشت رو کردی، اشکالی نداره!» یا کارمندی گزارشش رو خیلی دیر تحویل داده و مطابق با استاندارد های مورد نظر نبوده و بهش بگیم:« اشکالی نداره، تو زحمتت رو کشیدی و کارت خوب بود!»  در حالی که می دونیم نمره اش خوب نبوده، در حالی که می دونیم تلاشش رو نکرده. و چرا این کار رو می کنیم؟ صرفاً به خاطر این که نمی خواهیم ناراحت بشه، نمی خواهیم گریه کنه، نمی خواهیم احساساتش جریحه دار بشه و نهایتاً نمی خواهیم عزت نفسش آسیب ببینه.

آیا راه تقویت عزت نفس اینه که به بچه، دانش آموز، مراجع و کارمند همیشه کلمات مثبت بگیم، همیشه تشویقش بکنیم و هیچ وقت او رو در معرض شرایط دشوار و بازخورد های واقعی، قرار ندیم؟ تحقیقات روان شناسی این رو نمیگه! آقای دکتر مارتین سلیگمن، از پیشروان روان شناسی مثبت نگر، میگه:«عزت نفس نتیجه موفقیت های کوچکه!» دانش آموز، یک مبحث کوچولو و یک درس کوچولو رو می خونه و نمره خوب می گیره و بعد به این باور می رسه که پس توی آزمون های بزرگتر هم می تونه موفق بشه. کارمند، یک پروژه کوچیک و یک گزارش کوچولو رو به خوبی انجام می ده و به این باور و اعتماد به نفس می رسه که پس می تونه از عهده پروژه های بزرگتر هم بر بیاد. این، عزت نفس رو فرد ایجاد می کنه.

پس اگر می خواهید افراد تحت نظارتتون بچه هاتون، دانش آموز هاتون مراجعینتون و کارمند هاتون عزت نفسشون بره بالاتر، راهش این نیست که اون ها رو محافظت کنید و جلوی اون ها رو بگیرید از این که در معرض واقعیت قرار بگیرن! بگی: «بچه! لازم نیست بری امتحان بدی چون احساساتت جریحه دار می شه! کارمند، کارت خوب بود، تلاشت رو کردی!» در حالی که واقعا کارش خوب نبوده!

راه رسیدن به عزت نفس واقعی، بدست آوردن موفقیت های کوچکه. قدم های کوچک مستمر، ما رو به عزت نفس می رسونن.

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری