چه طور ریسک پذیرتر شویم؟

چه طور ریسک پذیرتر شویم؟

هیچوقت از خودتون پرسیدین که چطوری می تونین ریسک پذیر تر بشین؟همه ی ما شنیدیم که یکی از ویژگی های افراد موفق اینه که ریسک پذیرن ؛ البته معنی ش این نیست که بی حساب و کتاب خطر می کنن ، بلکه اون ها ریسک های حساب شده می کنن و برای همینه که می تونن تغییراتی توی زندگی شون بدن که نهایتاً اون ها رو به اهداف و آرزو ها شون می رسونه.

ممکنه شما هم می خواین که ریسک پذیر بشین ، می خواین یک تغییری توی زندگی تون بدین ولی می ترسین که اشتباه بکنین ، می ترسین شکست بخورین و چون ریسک پذیر نیستین سراغش نمیرین و بعد یک مدتی هم احساس کلافگی می کنین ، احساس می کنین فلج شدین ، احساس می کنین گیر کردین توی شرایط تون و من می خوام امروز این رو عوض بکنم ؛ امروز می خوام سه تا راهکار با شما در میان بذارم که بتونید ریسک های حساب شده ی  بیشتری بردارین.

راهکار اول اینه که وقتی با یک ریسکی مواجه میشین از خودتون نپرسین « چرا باید انجامش بدم؟ » از خودتون بپرسین « چرا نباید انجامش بدم؟ » چرا که نه؟ ؛  ببینید ، بله ، باید حساب شده رفتار کنیم ، باید ریسک رو ارزیابی بکنیم ولی معنیش این نیست که باید خودمون رو فلج کنیم ؛ روز ها ، هفته ها ، ماه ها ، سال ها فکر کنیم و فکر کنیم و فکر کنیم ، آخرش هم اقدامی نکنیم ، فرصت ها بیان و برن و ما سر جای خودمون ایستادیم.

شاید جالب باشه بدونید Steven Levitt اقتصاد دان و نویسنده ی کتاب Freakonomics در مطالعه ای که روی بیست هزار نفر انسانی که می خواستند تغییرات جدی توی زندگی شون بدند انجام داده ، دیده که بیشتر اون ها بعد از این که اون تغییر اساسی رو در زندگی شون علی رغم تردید هاشون انجام دادن ، خوشحال تر بودن ؛ بنابراین وقتی با ریسکی مواجه میشین از خودتون بپرسین « چرا که نه؟ ».

راهکار دوم اینه که از ریسک های کوچک شروع کنین ؛ اگه می خواین نهایتاً یک آدم ریسک پذیر بشین مثل کار آفرین های بزرگ ، مثل آدم هایی که تغییرات بزرگ توی زندگی شون دادن ، شما هم بتونید ریسک های بزرگ بکنید ؛ از کار های کوچک شروع کنید ، مدل مو تون رو عوض کنید یک غذای جدید امتحان بکنین ، نحوه ی لباس پوشیدن تون رو تغییر بدین ؛ وقتی از ریسک های کوچک شروع می کنید این عضله هه یواش یواش تقویت میشه و نهایتاً وقتی نیاز دارید تصمیم های بزرگ بگیرید ، اون موقع آماده هستین.

و راهکار سوم اینه که دور و ور تون رو از افراد منفی باف خالی کنید ؛ آدم هایی که دور و ور تون هستن و ممکنه بگن : «  نه نمیشه ، تو خیال پردازی ، توی شرایط تو نمیشه ، توی این مملکت نمیشه ، شکست میخوری ، همه چیز رو به باد میدی » دور و ور تون رو از افراد منفی خالی کنید و دور و ور تون رو پر بکنید از افراد مثبت ، افرادی که بهتون انگیزه میدن ، افرادی که بهتون الهام میدن ، افرادی که بهتون آموزش میدن ؛ اساتید خوب ، مربیان خوب ، همکلاسی های خوب ، افراد هم فکر ؛ دور و ور تون رو با افراد مثبت پر بکنید تا نهایتاً اون ها هم کمک تون بکنن تا بتونید یواش یواش این قدرت ریسک پذیری رو در خودتون تقویت کنین.

نهایتاً یاد تون باشه که اگه می خواین از محدوده ی امن تون خارج بشین و تغییرات مورد علاقه تون رو در زندگی تون بدین ، باید ریسک بکنید ؛ البته ریسک های حساب شده و این سه راهکاری که امروز بهتون یاد دادم می تونه در این راستا کمک تون بکنه.

راهکار مورد علاقه تون بین این سه تا کدوم بود؟ برای من این پایین بنویسید.

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری