این طوری اندازه مغزت رو بزرگتر کن

این طوری اندازه مغزت رو بزرگتر کن

آیا افراد فوق موفق، اون هایی که در سطح اول جهان هستن، از نظر بدنی و از نظر فیزیولوژیک با آدم های معمولی فرق دارن؟ مثلاً اون هایی که قهرمان های دو و میدانی ان و میان دو های استقامت رو می دوند و رکورد می شکنن، آیا این ها مثلاً قلبشون نسبت به آدم های معمولی بزرگتره؟ تحقیقات علمی نشون داده که بله! حالا خیلی ها میان میگن که: «معلومه دیگه! قلبشون بزرگتره، از نظر فیزیکی نسبت به بقیه بهترن و برای همین هم قهرمان میشن!» یک دقیقه صبر کنین!

یک مثال دیگه: آیا افرادی که از نظر مغزی عملکردشون خیلی خوبه، مثلاً استاد بزرگ شطرنجن یا از نظر علمی و آکادمیک در سطح اول دنیا هستن، آیا این ها بخش هایی از مغزشون نسبت به آدم های معمولی بزرگتر و تکامل یافته تره؟ باز تحقیقات علمی نشون میده که بله! باز دوباره یک سری آدم این جا میگن: «خب معلومه دیگه! مغزشون بزرگتره، سلول های مغزیشون تکامل یافته تره و برای همین بهتر عمل می کنن!»

تحقیقات دانشمندانی مثل نیکول هیل و والتر اشنایدر نشون داده که اتفاقاً برعکسه. یعنی چی؟ یعنی لزوماً این افراد از همون اول به طور ژنتیکی یک سری تغییرات و تفاوت هایی با آدم های دیگه ندارن. استثناء توشون هست! ولی غالب این افراد بر اساس تحقیقات علمی این طور بوده که در طی زمان طولانی و در اثر تمرینات مستمر، آگاهانه و عامدانه اومدن تغییرات فیزیولوژیک در بدنشون ایجاد کردن. مثلاً تحقیقات همون نیکول هیل و والتر اشنایدر نشون داده که چنین افرادی اومدن در طی زمان و با تمرینات مستمر، ساختار مغزشون رو تغییر دادن و سلول های بخش هایی از مغزشون بیشتر از آدم های معمولیه. حتی تحقیقات علمی نشون داده که اون ورزشکار های حرفه ای که قلبشون از آدم های معمولی بزرگتره اگر ورزش رو بذارن کنار، بعد از مدتی، اندازه بزرگ قلبشون یواش یواش به اندازه معمولی بر می گرده.

حالا درس این نکاتی که گفتم، برای من و شما چیه؟ ببین دوست خوبم، خیلی ساده هست که بگیم اون ورزشکار چون قلبش بزرگتره، قهرمان ورزشی جهانه! این استاد بزرگ شطرنج، چون مغزش بزرگتره، استاد بزرگ شطرنج شده! خیلی ساده هست که این رو بگیم. ولی اگه به اصل قضیه و به تحقیقات دانشگاهی و علمی برگردی، می بینی اغلب این افراد در ابتدا شبیه به من و شما بودن ولی اومدن با باور داشتن به هدفشون، با تعهد داشتن به هدفشون و با سال ها تمرین مستمر، آگاهانه و عامدانه در خودشون، در بدنشون و در مغزشون تغییراتی ایجاد کردن تا اون ها رو به سطح اول جهان برسونه.

حالا سوال من از شما اینه:«آیا شما هدفی سوزان دارین که عاشقانه دوستش داشته باشین و بخواین سال ها براش تمرین مستمر، آگاهانه و عامدانه انجام بدین؟»

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری