خواهر، مامان رو کشتن

خواهر، مامان رو کشتن

«خواهر، مامان رو کشتن! همه جا خونیه! دیوار، فرش!» این پیام تلفنی وحشتناک رو دختر خانواده از برادرش دریافت کرد و متوجه شد که دو دزد جوان وارد خانه مادرشون شدن، به طرز فجیعی با دیلم او رو به قتل رسوندن، بهش تجاوز کردن و اون جا رو ترک کردن. دختر این خانواده، بعد از مدتی، تبدیل شد به یکی از روان شناس های مطرح دنیا که در زمینه بخشودن و عفو کردن دیگران تحقیقات وسیعی انجام داده. خانم دکتر وردینگتون، که خودش این اتفاق فجیع رو در زندگی شخصیش تجربه کرده بود، به یک فرمول پنج مرحله ای رسید که به دیگران یاد بده چگونه اون ها می تونن افراد خاطی رو ببخشن. این ویدیو رو درست کردم که این فرمول پنج مرحله ای رو به شما هم یاد بدم و شما هم اگه لازمه کسی رو در زندگیتون ببخشین، کسی بهتون بدی کرده و اون حس منفی هنوز همراهتونه، یک بار برای همیشه بتونین این حس منفی رو رها بکنین و او رو ببخشین.

قبل از این که این پنج مرحله رو بهتون بگم، باید بگم که این پروسه کار سختیه و اصلا کار آسونی نیست ولی خبر خوب اینه که تحقیقات وسیع دانشگاهی، خصوصاً تحقیقات دانشگاه استنفورد، ثابت کرده که افرادی که تونستن با موفقیت این پنج مرحله رو طی بکنن، حالشون به مراتب بهتر از قبل شده.

1 - مرحله اول اینه که رویداد رو به یاد بیارید. و این به یاد آوردن باید منصفانه و غیرمغرضانه باشه. کار سختیه. باید چندتا نفس عمیق بکشین و سعی بکنید حقایق اون واقعه، اتفاقاتی که واقعا افتاده رو، غیرمغرضانه و بدون این که طرف مقابل رو شوم و پلید و منفی توی ذهن داشته باشین، به یاد بیارین. مثلاً توی همون کیس قتل مادر، خانم دکتر وردینگتون به ذهنش رسید که اون دو جوان احتمالا دیدن چراغ ها خاموشه، ماشینی هم دم در نیست و یک فضای مناسبی هست که برن توی خونه برای دزدی، ولی وقتی وارد خونه شدن دیدن که یک نفر توی خونه هست و یک مرتبه جا خوردنو

2- مرحله دوم، همدلی و هم دردیه. باز هم کار سختیه. به عبارت دیگه، اینه که شما خودتون رو جای فرد متجاوز بذارین. خودتون رو بذارین جای فرد خاطی و از لنز چشمان او واقعه رو ببینید و تعریف کنید. باز هم برگردیم به کیس قتل مادر: احتمالاً این طور بوده که اون دو جوان وقتی که اومدن و مواجه شدن با یک نفر توی خونه، یهو وحشت برشون داشته و فکر کردن:«ای وای! این فرد الان ما رو دیده!» و از سر ترس و رعب و وحشت به او حمله کردن. یادمون باشه: همدلی و هم دردی معنیش این نیست که ما طرف رو قبول داریم، باهاش موافقیم یا کارش رو تایید می کنیم. نه، اصلاً معنیش این نیست! فقط داریم خودمون رو به جاش میذاریم و از لنز چشمان او به اتفاق نگاه می کنیم.

3 - مرحله سوم، اینه که هدیه بخشایش رو به طرف مقابل تقدیم کنیم. باز هم کار خیلی سختیه. چطور میشه این کار رو کرد؟ اولاً می تونیم به گذشته خودمون فکر کنیم، جاهایی که ما اشتباه کردیم و دیگران ما رو بخشیدن. ممکنه اشتباهی به این بزرگی نبوده، ولی به هر حال، ما هم خطاهایی کردیم و دیگران ما رو بخشیدن. همین طور فکر کنیم به این که اگه طرف مقابل رو ببخشیم، هم او رها میشه، هم خودمون رها میشیم. ما سزاوار آرامشیم و با بخشودن طرف مقابل، خودمون هم به آرامش می رسیم.

4 - مرحله چهارم، اعلام عمومی این بخشایشه. معنیش این نیست که شما بلندگو دستتون بگیرین  و برین توی خیابون و به همه مردم بگین من طرف رو بخشیدم، نه! می تونین به یک عضوی از اعضای خانواده بگین. می تونین به یک دوستتون بگین یا حتی می تونین یک نامه ای بنویسین و برای خود اون فرد خاطی بفرستین. فرقی نمی کنه چیکار می کنین، ولی این اعلام عمومی باعث می شه که این بخشایش قوی تر و محکم تر بشه.

5 - و مرحله پنجم اینه که به این بخشایش و به این حس متعهد بمونین. باز هم کار سختیه. بخشایش معنیش این نیست که اون خاطره رو از ذهنتون پاک می کنید؛ خاطره سر جای خودش هست! ولی مسئله اینه که وقتی متعهد میشین، هر وقتی اون خاطره به ذهنتون بیاد، تصمیم گرفتین و می دونید که آگاهانه انتخاب کردین که برای رهایی خودش و برای آرامش خودتون اون فرد رو ببخشین.

همون طور که بهتون گفتم، انجام این پنج مرحله اصلاً آسون نیست! ولی تحقیقات خانم وردینگتون ثابت کرده که اگه میخواین به آرامش برسین، این روش بسیار حالتون رو بهتر می کنه. شما سزاوار آرامشین! طرف مقابلتون رو ببخشین!

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری