مهم ترین اقدام برای شادتر زیستن

 مهم ترین اقدام برای شادتر زیستن

در علم روانشناسی مثبت یک تئوری داریم به نام " Set point theory " یا « تئوری نقطه ی مرجع » و این تئوری میگه که اگر چه انسان ها فکر می کنن اتفاقات بزرگ زندگی مثل اتفاقات بزرگ مثبت یا اتفاقات بزرگ منفی ، در دراز مدت روی سطح شادی شون تأثیر شگرفی داره ؛ در واقع تحقیقات علمی نشون می ده که انسان ها بعد مدتی به همون سطح شادی معمولی که از قبل داشتن ، بر می گردن.

حالا این یعنی چی؟ یعنی مثلاً در تحقیقات وسیع علمی نشون داده شده که افرادی که مثلاً لاتاری برنده میشن یا پول زیادی از ارث و میراث گیرشون میاد یا عمل های زیبایی میکنن ، برای این که خوشگل تر بشن یا خونه ی قشنگی می خرن یا ماشین بزرگی می خرن و غیره ، این ها در دراز مدت سطح شادی شون رو تغییر نمیده و تئوری نقطه ی مرجع میگه که این ها بعد از یک مدتی به همون سطح شادی قبلی غالباً بر میگردن.

 

دسترسی فوری به کارگاه رایگان دکتر اناری برای غلبه بر تنبلی، ترس و اتلاف وقت - علمی، کاربردی، به زبان ساده

 

جالبه که این تحقیقات فقط در مورد اتفاقات مثبت نیست ، در مورد اتفاقات منفی هم هست ؛ یعنی مثلاً افرادی که فرض بفرمایید تصادف میکنن و مثلاً دست شون یا پا شون رو از دست میدن بعد یک مدتی دوباره به همون سطح شادی قبلی شون بر میگردن ، یا مثلاً عزیزی رو در یک سانحه ی بسیار غم انگیز از دست میدن ؛ بعد یک مدتی غالباً به همون سطح شادی قبلی بر میگردن.

البته این جا باید افرادی که در فقر زندگی میکنن رو استثنا کرد ؛  طبیعتاً اون هایی که فقیر هستند سطح شادی شون تحت تأثیر شرایط مالی یه ، این رو نمیشه نادیده گرفت ؛ ولی برای اون هایی که فقیر نیستند تحقیقات علمی و خصوصاً تئوری نقطه ی مرجع یا Set Point Theory داره به ما نشون میده که اتفاقات بزرگ مثبت یا اتفاقات بزرگ منفی اون چنان تأثیری روی سطح-شادی ما نداره ؛ فکر نکنیم با عمل زیبایی ، با پول بیشتری که ممکنه از ارث و میراث یا لاتاری گیرمون بیاد ، با خریدن خونه ی بهتر ، ماشین بهتر یا حتی با درگیر شدن در اتفاقات منفی ؛ از دست دادن عزیزی ، از دست دادن یک عضوی از بدن مون یا هر اتفاق منفی دیگری ، ما سطح شادی مون به طور شگفت انگیزی تغییر می کنه.

پس چه چیزی سطح شادی رو می تونه تغییر بده؟ اقدامات آگاهانه ی ما در سطح فکر مون ،  در سطح احساس مون و در سطح رفتار مون ؛ به عبارتی دیگه عادت هایی که باید در خودمون شکل بدیم که آگاهانه اقدام هایی هر روز انجام بدیم تا سطح شادی مون رو بالا ببره.

تحقیقات علمی نشون داده که افرادی که آگاهانه اقدامات شادی آفرین در طی روز برای خودشون برنامه ریزی می کنن و انجام میدن ، شاد تر میشن ؛ مثلاً اون هایی که آگاهانه شکرگزاری میکنن ، اون هایی که آگاهانه ورزش می کنن ، اون هایی که آگاهانه به بقیه کمک می کنن ، اون هایی که آگاهانه دنبال اهداف شون میرن ، اون هایی که آگاهانه اقدامات مهربانانه می کنن و خیلی کار هایی که در تحقیقات علمی ثابت شده.

 

دوست دارید کوچ حرفه ای شوید و مهارتهای کوچینگ را یاد بگیرید؟ ثبت نام دوره VIP تربیت کوچ حرفه ای ستاره شمال ادامه دارد. 

 

حالا سؤال من از شما اینه ؛ آیا شما عمدتاً دنبال اون عوامل بیرونی هستین که شما رو شاد بکنه ، اون خونه ی بهتر ماشین بهتر ، پول بیشتر یا دنبال ایجاد کردن عادت هایی در خودتون هستین که با اقدامات آگاهانه در تحقیقات علمی ثابت شده ، شما رو هر روز شاد تر می کنه.

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری