نقد قانون جذب - جملات تاکیدی مثبت

نقد قانون جذب - جملات تاکیدی مثبت

سلام

دکتر شهاب اناری هستم و در این مجموعه ویدیو های کوتاه می‌خوام یک سری ادعا های مربیان انگیزشی ، خصوصاً اون هایی که راجع به جذب ثروت و موفقیت و روابط ایده آل و خلاصه جذب زندگی ایده آل آموزش می‌دن ؛ تحلیل بکنم و شما خودتون تصمیم بگیرید که این حرف ها واقعیته یا افسانه ست ، و آیا بر مبنای علمی یه یا این که یک سری ادعای پوچه که شاید پشت سرش یک سری نیت های مخفی وجود داره.

یکی از آموزه های چنین مربیانی اینه که شما از جملات تأکیدی مثبت استفاده کنید ؛ جملاتی رو به خودت بگی که حالت مثبت داره و به نوعی داری شکرگزاری می‌کنی بابت اتفاقاتی که در زندگیت افتاده. مثلاً هر روز حال من از دیروز بهتر می‌شود یا شکرگزارم بابت این که هر ماه ده میلیون تومان یا صد میلیون تومان یا صد میلیارد تومان ، درآمد دارم ؛ بنابراین جملاتی میگی که مثبته ، انگار در واقع اون آرزو های خودت به واقعیت تبدیل شده و این ها رو برای خودت تکرار می‌کنی.

چقدر این ها روی موفقیت ، رسیدن به ثروت ، رسیدن به زندگی ایده آل مؤثره؟ تحقیقات علمی در این رابطه چی میگه؟. واقعیتش اینه که بر اساس مباحث علمی ، بخشی از این موضوع درسته ، صحیحه که بهتون میگم و بخشی از حرف هایی که این ها میزنن ، غلطه و ناقصه و گول زننده ست.

 

     دسترسی فوری به کارگاه رایگان دکتر اناری برای غلبه بر تنبلی، ترس و اتلاف وقت - علمی، کاربردی، به زبان ساده

 

اون بخشی که درسته مثلاً اینه که ما در تحقیقات علم روانشناسی ، مثلاً تحقیقات دانشمندانی مثل " Edwin Locke " یا " Garry Latham " که این ها بنیان گزاران تئوری هدف گذاری در علم روانشناسی مثبت هستند ، صحبت می‌کنیم در مورد این که هدفی که برای خودت تعیین می‌کنی باید هدف مثبتی باشه نباید بگی من چه چیزی نمیخوام ، نمیخوام به چه چیزی برسم ، بلکه باید بگی چه چیزی میخوام ، میخوام به کجا برسم ؛ کلمه ای هم در علم روانشناسی براش داریم. میگن " Approach Goals " یعنی هدف هایی که به سمتش حرکت می‌کنی ، نه " Avoidance Goals " هدف هایی که میخوای ازش احتراز کنی.

پس این بخش حرف شون درسته ؛ باید جمله مثبت باشه و برای خودمون به صورت مثبت بیانش بکنیم. همین طور تحقیقات دیگری در علم روانشناسی انجام شده که بسیار هم معروفه ؛ تحقیقات " Klreman " و " koch " که نشون میده که ذهن انسان ، اون چیزی که بهش فکر میکنه و اون چیزی که در واقعیت می‌بینه ، هشتاد و هشت درصدش همپوشانی داره. خیلی جالبه ؛ اگه ما به یک چیزی فقط فکر بکنیم و تصورش بکنیم با این که واقعاً در دنیای بیرونی ببینیم ، هشتاد و هشت درصد همپوشانی داره و ذهن انسان نمیتونه تشخیص بده ؛ بنابراین اینه که ما چیزی که می‌خوایم رو تصور بکنیم ، بسیار برای ما مثبت و مؤثر خواهد بود ؛ این بخش از آموزش های دوستان انگیزشی کاملا درسته.

 

     دوست دارید کوچ حرفه ای شوید و مهارتهای کوچینگ را یاد بگیرید؟ ثبت نام دوره VIP تربیت کوچ حرفه ای ستاره شمال ادامه دارد. 

 

ولی یک بخشی هم هست که غلطه و ناقصه و همین دوستان مربی یا خودشون نمیدونن و نمیگن یا به دلایلی کتمانش می‌کنن ؛ مثلاً بحث اقدام کردن این وسط چی میشه؟. یکی از پیشروان بحث قانون جذب که خیلی از مدرسان امروز از ایشون قانون جذب رو یاد گرفتن و ایشون در جهان این مطلب رو جهانی کرده ، با فیلمی که درست کرده فیلم  " The Secret " یا راز و کتاب هایی که نوشته ، خانم " Rhonda Byrne ". ایشون توی کتابش مطرح می‌کنه که اصلاً شما نیاز به اقدام نداری ؛ شما اگه باورت قوی باشه ، اگه بقیه ی قوانین جذب رو ، بقیه ی بخش هاش رو درست انجام داده باشی اصلاً نیازی به اقدام نداری ؛ اون خودش متبلور و متجلی میشه در زندگی. مثلاً ایشون مثالی در کتابش میاره از خانمی که سرطان سینه داشته و بجای این که درمان دریافت بکنه و دارو مصرف بکنه ، میومده فیلم های مثبت و  خنده دار می‌دیده و ظرف سه ماه ، سرطان سینه ش درمان شده ؛ خب من قضاوت رو میذارم بر عهده ی خود شما ، شما فرد بالغ و هوشمندی هستین ؛ اگر شما سرطان داشته باشین ترجیح می‌دین فیلم خنده دار ببینین یا این که از متخصصان دارو ، تحقیقات علمی و دانشگاهی در جهت درمان خودتون استفاده کنین؟.

ازتون می‌خوام خواهش بکنم آموزه های ناقص ، غلط و گاهی گول زننده رو ازش پرهیز بکنید ؛ شما مسئول خودتون و خانواده تون هستین. لطفاً توجه کنین حرف های چه کسانی رو دنبال می‌کنید. این بحث ادامه خواهد داشت.

 

عضویت در کلوپ یک درصدیها با گارانتی رضایت

دوازده ماه آموزش زنده و پشتیبانی از دکتر اناری

کسب اطلاعات بیشتر

رایگان شد

کارگاه سه روزه آنلاین غلبه بر ترس، تنبلی و اتلاف وقت

بر اساس اصول کوچینگ و علم روانشناسی مثبت

دسترسی فوری